Rosjanie uczcili pamięć swoich żołnierzy

Rosjanie uczcili pamięć swoich żołnierzy
fot. Marcin Zabawa Grupa 50 osób modliła się i złożyła kwiaty na cmentarzach żołnierzy rosyjskich i radzieckich w Bolesławcu. Po uroczystościach Rosjanie ruszyli w dalszą drogę do Niemiec.
istotne.pl 0 cmentarz, rosja

Reklama

Czwartek (23 kwietnia) był drugim dniem wizyty w Bolesławcu uczestników rajdu samochodowego Moskwa - Torgau. Grupa około 50 Rosjan, głównie mieszkańców Sankt Petersburga, uczciła pamięć żołnierzy rosyjskich i radzieckich pochowanych na cmentarzach w Bolesławcu. Rosjanom towarzyszyła grupa Białorusinów oraz delegacja polskich żołnierzy z grupy rekonstrukcyjnej ze Szczecinka. Obecny był także Andriej Jakowlew, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Rosjanie oraz towarzyszący im Białorusini i Polacy uczestniczyli w krótkiej modlitwie oraz złożyli kwiaty przed pomnikami poległych żołnierzy.

Po uroczystościach uczestnicy rajdu ruszyli w dalszą drogę do Niemiec. Celem ich podróży jest miasto Torgau, w którym 25 kwietnia 1945 roku doszło do spotkania wojsk amerykańskich z wojskami radzieckimi. Przed odjazdem z Bolesławca Rosjanie dziękowali za gościnę i pomoc w przejeździe przez teren Bolesławca i powiatu bolesławieckiego. W przejedzie uczestnikom rajdu pomagała policja oraz straż miejska. Sąsiedzi ze wschodu byli także wdzięczni za czystość i porządek na cmentarzach, gdzie mogą czcić pamięć swoich żołnierzy.

Reklama