Znany polityk z Nagrodą Mostu

Znany polityk z Nagrodą Mostu
fot. Benjamin Brolet (EPP) 23 kwietnia br. odbędzie się uroczyste wręczenie Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz laureatowi roku 2014 dr. Jeanowi-Claude’owi Junckerowi.
istotne.pl 0 nagroda, polityka, ue, miasto zgorzelec

Reklama

Uroczystość odbędzie się w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz. Początek o godz. 19:00. Laudację wygłosi premier Saksonii Stanislaw Tillich. Program muzyczny wykonają nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu.

Ceremonia będzie tłumaczona na język polski. Bezpłatne wejściówki do teatru na tę uroczystość będą dostępne dla chętnych od środy 15 kwietnia 2015 r. (godz. 11:00) w kasie teatralnej.

Uzasadnienie przyznania Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec-Görlitz 2014 Jeanowi-Claude'owi Junckerowi:

Jean-Claude Juncker odbierze Międzynarodową Nagrodę Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz 2014. Był i jest on jedną ze znaczących osobistości w procesie integracji Europy i zbliżania się nowych i starych członków Unii Europejskiej w minionych 20 latach. Wręczenie nagrody odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Görlitz.

Od 1995 r. do grudnia 2013 r. Jean-Claude Juncker był premierem Luksemburga, od roku 2005 do roku 2013 był przewodniczącym grupy euro i najstarszym stażem członkiem Rady Europejskiej. W decydującej mierze wpłynął na kształt traktatu z Maastricht i jest zwolennikiem Europy ukierunkowanej na stabilność i wzrost. Jego ostre i oparte na doświadczeniu analizy o ekonomicznych i politycznych możliwościach zawsze uwzględniały aspekty ludzkie i społeczne. Domagał się europejskich standardów minimalnych w prawie pracy, np. w ochronie przez wypowiedzeniem i płacami minimalnymi, i walczył przeciwko dumpingowi.

UM Zgorzelec/ii

Reklama