W Szkole Podstawowej nr 2 dzieci spełniały marzenia

W Szkole Podstawowej nr 2 dzieci spełniały marzenia
fot. Monika Grzyb/sp nr 2 Warsztaty z bajką "Garbuska" to kilka ciekawych zabaw dla dzieci, by mogły porozmawiać o swoich uczuciach, poznać bliżej bohaterów bajki i poznać jak ważne są w życiu marzenia.
istotne.pl edukacja, grażyna hanaf, garbuska, sp4 bolesławiec

"Garbuskowe warsztaty" w MZS nr 3

Wszystkie dzieci z klas I- III Szkoły Podstawowej nr 2 czytają dużo książek, korzystają z biblioteki szkolnej. Szkoła włącza się w kampanię społeczną ,, Cała Polska czyta dzieciom”, w ramach której odbywają się cykliczne spotkania z różnymi opowieściami.

Zaprosiliśmy do nas autorkę książek dla dzieci i młodzieży Grażynę Hanaf, przyjaciółkę naszej szkoły, dziennikarkę portalu Istotne.pl, która organizuje warsztaty na bazie napisanej przez siebie książki ,,Garbuska”.

Jest to przepiękna, mądra opowieść o uczuciach, potrzebach dzieci ale też młodzieży i dorosłych. To opowieść o marzeniach, które chcemy, by się spełniły, aby być szczęśliwymi. Dzieci z klas trzecich poznały przygody Matyldy, Biszkopta, Karola i Roberta, przeżywały intensywnie ich przygody: tragiczne, smutne, miłe i szczęśliwe.

Podczas warsztatów uczniowie rozmawiali z autorką o książce i swoich wrażeniach po lekturze, wysnuwali wnioski dotyczące wydarzeń, rozwiązywali też quiz „Którym bohaterem z bajki jesteś?”. Dzieci malowały też uczucia, poznały znaczenia swoich imion, pisały marzenia w czasie teraźniejszym, a następnie zaczarowały je wraz z autorką, a potem spaliły w bezpieczny sposób, by pozostały ich tajemnicą.

Popiół z kartek, na których uczniowie spisali marzenia, wsypali do słoika marzeń i obiecali pomagać im, by się spełniły. Autorka rozdawała autografy do książeczek lub na specjalnie przygotowane karty i wstawiała pieczątkę z postacią garbuski Matyldy. Uczniowie z radością wręczali jej własnoręcznie wykonane pamiątkowe laurki, dziękując za wspaniałe warsztaty.

Monika Grzyb/MZS nr 3/SP nr 2

Garbuskowe warsztaty w Twojej szkole

Dzień Dobry Państwu,
z przyjemnością odwiedzę Państwa szkołę i dzieci i przeprowadzę warsztaty, na ktorych poruszane są tematy: siły rodzicielskiej miłości, wartości jakimi kierujemy się w życiu, marzeń i tego, jak je spełniać oraz sposobów wyrażania emocji. „Garbuska” to bajka dla dzieci od pierwszej do szóstej klasy szkoły podstawowej, ale spotkanie w innej formie moge zorganizowac też dla klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, bo bajki lubią wszyscy.

Spotkanie trwa od 45 minut do półtorej godziny i składa się z kilku zabaw. Na spotkanie wystarczy przygotować kartki papieru i pastelowe kredki, rzutnik do pokazu prezentacji oraz nastawić się na ciekawe, pełne refleksji spotkanie z bajką. Kontakt do mnie: [email protected] lub 792-177-320.

Serdecznie zapraszam

Grażyna Hanaf

Program "Garbuskowych warsztatów”

  • Przywitanie i przedstawienie się autorki. Krótka prezentacja „Jak powstaje bajka?”
  • Pierwsza zabawa: Czy znasz swoje imię? Imiona bohaterów bajki zostały starannie dobrane, dlatego w zabawie dzieci poznają znaczenia swoich imion. To jedna z ulubionych zabaw, nie tylko dzieci.
  • Druga zabawa: „Kolory emocji”. Na białych kartkach dzieci malują kolorowymi kredkami (w formie plamki, kropki lub nieokreślonego kształtu albo mandali) barwy uczuć. Przykład zadania dla dzieci: Zastanów się i wybierz kolor jaki twoim zdaniem ma miłość i pomaluj tą barwą kartkę.
  • Trzeci zabawa: quiz „Którym bohaterem z bajki jesteś?”
  • Czwarta zabawa: Warsztat pisania marzeń. Dzieci zgodnie instrukcją piszą na kartce swoje marzenie (życzenie), potem palimy kartki wspólnie w warunkach określonych przez BHP.
  • Dodatkowo: pieczątki z Garbuską na rączkę lub do zeszytu. Autografy, podpisywanie bajki, rozmowy i pytania dotyczące bohaterów i historii „Garbuski”.

Podziękowania

Dziękuję za zaproszenie do szkół nauczycielkom: Dorocie Stanałowskiej i Agnieszce Bednarskiej z MZS nr 1 (SP nr 5), Monice Grzyb i Małgorzacie Oleś z MZS nr 3 (SP nr 2) oraz Monice Łukszy, Jolancie Rzeźwickiej i Barbarze Blicharskiej ze SP nr 4.

Spotkanie w SP nr 5 w klasie Agnieszki BednarskiejSpotkanie w SP nr 5 w klasie Agnieszki Bednarskiejfot. G. Hanaf
Spotkanie w SP nr 5 w klasie Doroty StanałowskiejSpotkanie w SP nr 5 w klasie Doroty Stanałowskiejfot. G. Hanaf
Spotkanie w SP nr 4 w kalsie Barbary BlicharskiejSpotkanie w SP nr 4 w kalsie Barbary Blicharskiejfot. Monika Łuksza/ sp nr 4
Spotkanie w SP nr 4 w klasie Jolanty RzeźwickiejSpotkanie w SP nr 4 w klasie Jolanty Rzeźwickiejfot. Monika Łuksza/ sp nr 4