Czy rapujący gimnazjalista kocha Polskę?

Kamil Kukawski i Ewa Ołenicz-Bernacka
fot. G. Hanaf Podczas ogólnopolskiego zjazdu osób czczących pamięć Polaków zesłanych na Sybir gwoździem programu był program artystyczny. Swoim występem ujął wszystkich Kacper Kukawski, który patriotycznie rapował.
istotne.pl 0 edukacja, beata sulska, sybiracy, maria subik

Reklama

Goście przybyli na V Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru zostali przyjęci bardzo gorąco i bardzo ciekawie przez uczniów Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu.

Dla przybyłych gości grupa „parateatralna” pod opieką Ewy Ołenicz-Bernackiej przygotowała wyjątkową i bardzo trudną historyczną lekcję poetycko-muzyczną pod tytułem „Czy bez tej miłości można żyć?”. Uczniowie mówili o patriotyzmie, miłości do własnego domu, ziemi i kraju. Deklamowali dziewiętnastowieczne wiersze wieszczów i wspomnienia Sybiraków. Zapiski historii brutalnej, gorzkiej, morderczej. Na koniec ze szczerą i współczesną deklaracją miłości do Polski wystąpił rapując Kacper Kukawski. Jego utwór wzbudził niekłamany zachwyt wszystkich zgromadzonych widzów. I tych nastoletnich i tych starszych.

– Dziękuję nauczycielom i uczniom, że mogłam się u was czuć dziś dumną Polką – powiedziała Beata Sulska. – Czy bez tej miłości można żyć? Czy w ogóle można żyć bez miłości? Nie. To miłość przywiodła nas tu wszystkich – dodała naczelniczka Wydziału Społecznego w Bolesławcu.

Maria Subik i Beata SulskaMaria Subik i Beata Sulskafot. G. Hanaf

Interaktywna Izba Pamięci w Gimnazjum Samorządowym nr 2

Wszyscy zgromadzenie byli pod ogromnym wrażeniem bogatego programu oraz nowoczesnej i żywej Interaktywnej Izby Pamięci. Młodzież na korytarzach szkoły dodatkowo zainscenizowała życie zesłańców na Sybirze. Była słoma na podłodze, prycze, pokazano trudne warunki bytowania zesłańców, a młodzi aktorzy wcielili się w rolę Sybiraków.

Gimnazjum im. Polaków Zesłanych na Sybir może pochwalić się Interaktywną Szkolną Izbą Pamięci, projekt stworzenia izby jako mostu łączącego pokolenia został laureatem konkursu Fundacji BZ WBK. Gimnazjum otrzymało grant w konkursie „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Nasz projekt był jednym z 247 zrealizowanych dzięki bankowi pomysłów. Do Fundacji BZWBK złożono 2861 wniosków. Łączna wartość przyznanych grantów wyniosła ponad 1,5 mln złotych.

Maria Subik i Beata SulskaMaria Subik i Beata Sulskafot. G. Hanaf

Interaktywna Szkolna Izba Pamięci jest miejscem spotkań młodości z doświadczeniem. Wyposażona została w nowoczesny sprzęt multimedialny, zaaranżowano w niej mini-studio filmowe i chętnie jest odwiedzana przez młodzież. Izby pełni funkcję muzeum i ośrodka edukacji regionalnej dla wszystkich szkół w mieście i gminie Bolesławiec. Proces tworzenia Izby Pamięci: poszukiwania, odnajdywania i odkrywania przez uczniów pamiątek swoich dziadków i pradziadków umocniło silne poczucie więzi z rodziną, regionem i ojczyzną.

Przedstawicie banku BZWBK: Tomasz Turczyński dyrektor regionu i Adam Połomski dyrektor 3 oddziału w Bolesławcu dziękowali za zaproszenie i za zrealizowany projekt, który wsparła Fundacja.

– Dziękuję pani dyrektor i organizatorom za stworzenie tego projektu – powiedział Tomasz Turczyński. – Fundacja mogła pomóc państwu i lokalnej społeczności Bolesławca. Cieszę się, że wraz z wami możemy też podtrzymać tożsamość i kulturę tego regionu.

Bardzo wzruszona była Maria Niemczuk ze Związku Sybiraków w Bolesławcu, która podkreśliła jak ważna dla bolesławieckich Sybiraków jest pamięć i jej kultywowanie.

Na zakończenie wizyty w Gimnazjum Samorządowym nr 2 Maria Subik podziękowała sponsorom i współorganizatorom wydarzenia. Podziękowania odebrali: przedstawiciele banku BZWBK Adamowi Połomski i Tomasz Turczyński, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i jego prezes Władysław Bakalarz, Rada Miasta Bolesławiec i Prezydent Miasta Bolesławiec, główny sponsor wszystkich działań Rada Rodziców na ręce Pawła Skorupki oraz Koło Sybiraków w Bolesławcu, dyrektorka BOK-MCC Ewa Lijewska-Małachowska, dyrektor GOKiS Janusz Cieśla.

Reklama