23 Śląski Pułk Artylerii: inauguracja szkolenia poligonowego

23 Śląski Pułk Artylerii: inauguracja szkolenia poligonowego
fot. sierż. Jacek Kielmas 12 maja w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu rozpoczęło się zgrupowanie pododdziałów rozpoznania i dowodzenia Wojsk Rakietowych i Artylerii.
istotne.pl wojsko, edukacja, 23śpa, paweł świtalski, remigiusz kwieciński

Zgrupowanie rozpoczęło się wspólnym apelem wszystkich ćwiczących żołnierzy. W imieniu szefa zarządu WRiA szkolenie otworzył jego zastępca – szef oddziału zarządu WRiA pułkownik Sławomir Owczarek. Przedstawił on główne założenia oraz cele, jakie przyświecają rozpoczynającym się ćwiczeniom. Pułkownik Owczarek zwrócił także uwagę na bezpieczeństwo oraz dyscyplinę ćwiczących.

To właśnie bezpieczeństwo i dyscyplina były kolejnymi zagadnieniami poruszanymi w czasie apelu. Zasady BHP, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska omówił przedstawiciel CSAiU kapitan Ireneusz Cackowski. Sprawy dyscyplinarne poruszył przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej major Piotr Tkaczyk.

Apel zakończyła wspólna defilada artylerzystów. Wśród ćwiczących w toruńskim ośrodku szkolenia znajdują się żołnierze z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca oraz 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa. Oprócz przedstawicieli oddziałów przez najbliższe dni szkolić się będą także rachmistrze oraz grupy rozpoznawcze ze wszystkich pododdziałów Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Po inauguracji szkolenia poligonowego, żołnierze 23 Śląskiego Pułku Artylerii przemieścili się do rejonu stacjonowania pododdziałów pułku, gdzie dowódca pułkownik Paweł Świtalski omówił cele i zapoznał z zadaniami czekającymi artylerzystów w ciągu najbliższych dni szkoleniowych.

kpt. Marcin Stajkowski, kpt. Remigiusz Kwieciński