Dawne rzemiosła – seminarium i wystawa w Muzeum Ceramiki

Zdjęcie Karela Hnika z wystawy w Muzeum Ceramiki
fot. Karel Hnik/Muzeum Ceramiki W piątek, 17 października o 11:00, w Dziale Ceramiki przy Mickiewicza 13 odbędzie się seminarium poświęcone kolekcjonowaniu i konserwacji wyrobów rzemieślniczych.
istotne.pl 0 muzeum ceramiki

Reklama

Zajęcia seminaryjne prowadzić będą specjaliści z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i przedstawiciele jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Jeleniej Górze.

W czasie prelekcji omawiane będą problemy związane z konserwacją wyrobów z cyny, kamienia i ceramiki oraz prezentowane metody konserwacji tego typu przedmiotów. Uczestnicy seminarium będą mieli niepowtarzalną okazję bezpośredniego kontaktu z obiektami muzealnymi, które na co dzień prezentowane są wyłącznie w gablotach lub są przechowywane w magazynach.

Tego samego dnia o 17:00 w Dziale Historii Miasta przy Kutuzowa 14 odbędzie się wernisaż wystawy „Dawne rzemiosła w obiektywie Karela Hnika”. Ten czeski artysta-fotografik na osiemdziesięciu zdjęciach, wykonanych w latach 80. ubiegłego wieku, zaprezentował osoby trudniące się dawnymi, zapomnianymi dziś zawodami: bednarstwem, kowalstwem, kołodziejstwem, tkactwem, wyrobem gontu, wyplataniem koszyków oraz wytwarzaniem i nawlekaniem szklanych koralików. Są to nie tylko zdjęcia rzemieślników przy pracy. Hnik pokazał ich domy, przestrzeń w której żyli i pracowali, udowadniając, że dawne rzemiosła to pasja i swoisty styl życia bohaterów fotografii.

Wystawę uzupełniają wyroby dawnego rzemiosła, pochodzące z kolekcji Muzeum Karkonoskiego we Vrchlabí: wytwarzane z drewna sanie rogate, różnego typu beczki i maselnice, przedmioty związane tkactwem. Niezwykle interesujące jest urządzenie do nawlekania koralików, wykorzystywana przez koralikarzy, działających po czeskiej stronie Karkonoszy, w okolicach miejscowości Poniklé czy Jablonec. Działania są realizowane w ramach polsko-czeskiego projektu „Via Fabrillis – szlak tradycji rzemieślniczych część 2”.

Reklama