Legnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zainaugurował nowy rok akademicki 2014/2015.
– Uniwersytet jest od zawsze miejscem spotkań odmiennych poglądów i ożywionej dyskusji – powiedziała podczas inauguracji roku Izabela Stasiak-Kicielińska, dyrektor CKZiU. – Nasz Uniwersytet jest coraz bardziej dostrzegany i popularny. Nowy rok przyniesie nowe sukcesy. Państwo wciąż dają nam nową motywację do działania – dodała, zwracając się do słuchaczy.
Gościem inauguracji roku akademickiego był prezydent Tadeusz Krzakowski. - Życzę państwu przeżycia wspaniałej przygody na tej uczelni – mówił prezydent. – Uniwersytet jest ważnym elementem kształcenia w naszym mieście. Liczę na państwa pomysły i współdziałanie w tworzeniu miasta przyjaznego dla mieszkańców. Nie metryka, a stan ducha świadczy o tym, kim jesteśmy.
Inauguracyjny, świetny wykład dotyczący wieku senioralnego, wygłosił prof. Adam Zych. Słuchacze LUTW to ludzie bardzo zaangażowani, ciekawi świata, rozwijający swoje pasje. Halina Sienkiewicz-Guz na zajęcia przychodzi już 4 lata. Jej przyjaciółka, Stanisława Kalet, rok dłużej. Na tej uczelni odkryły talenty malarskie. Miały już wspólne wystawy. – Właśnie tutaj zaczęłam malować obrazy – przyznaje pani Halina. – Nigdy wcześniej tego robiłam. Tutaj człowiek jest wśród ludzi, rozwija się, dokształca. – Wychodzimy z domu. Jeździmy wspólnie na wycieczki, festyny, do kina. I uczymy się np. języków, obsługi komputera i wielu innych pożytecznych rzeczy. Teraz mamy na to czas, którego nie marnujemy – dodaje pani Stanisława.
Legnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego działa już 8 lat. LUTW jest samorządową, publiczną placówką kształcenia ustawicznego, aktywizującą osoby starsze. Słuchaczami są emeryci i renciści, bez względu na poziom wykształcenia. Działalność tej uczelni opiera się na aktywizacji intelektualnej, kulturalnej, społecznej i fizycznej słuchaczy. Uniwersytet oferuje wykłady i seminaria kierunkowe z zakresu psychologii, nauk społecznych i filologiczno-historycznych, profilaktyki prozdrowotnej, a także wykłady z różnych dziedzin nauki. Studenci mogą brać udział w wielu zajęciach grupowych, rozwijających indywidualne zainteresowania, takich, jak: lektoraty językowe, zajęcia komputerowe, dotyczące historii sztuki, gimnastyki umysłu, plastyczne, muzyczne (m. in. śpiew chóralny), taneczne, ruchowe czy literackie.
W 2010 r. powstał przy LUTW chór „Appassionata”, który liczy obecnie 30 osób i osiąga ogólnopolskie sukcesy. Wysoki poziom wykładów i seminariów gwarantują naukowcy m.in. z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy.