Repatriacja rodzin polskich ze Wschodu

Herb Jeleniej Góry
fot. Wikimedia Commons W ostatnich czterech latach dwie rodziny polskie ze Wschodu znalazły swoją szansę na życie w Jeleniej Górze.
istotne.pl 0 repatrianci, marcin zawiła, miasto jelenia góra

Reklama

– Można powiedzieć, że dwie rodziny to niezbyt wiele jak na globalną skalę niezbędnej pomocy w tym zakresie – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Niemniej gdyby wszystkie samorządy zechciały wspierać to przedsięwzięcie w podobnym stopniu, to byłoby bliżej do rozwiązania problemów repatriacji. Ale prawdą jest, iż to zadanie niełatwe, bowiem nie wystarczy znaleźć mieszkanie dla takich rodzin. Jeśli chcemy być odpowiedzialni (a w Jeleniej Górze – chcemy), żeby adaptacja do nowych warunków przebiegała w miarę płynnie, to należy zadbać o to, by w niezbyt długim czasie takie rodziny uzyskiwały samodzielność ekonomiczną, to znaczy – dorośli mieli pracę, dzieci – szkołę itp.

I dodał: – Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że przyjeżdżający do nas ludzie zaczynają życie od nowa, bez swoich rodzin, bez wsparcia, bez nawet dalszych znajomych. I ich fizyczny byt i psychiczne samopoczucie zależy tylko od nas, a w pierwszych latach życia „na nowym” każdy problem, który może być błahy z naszego codziennego punktu widzenia, dla nich jest właściwie nie do rozwiązania. Nie znają przecież ani przepisów, ani zasad, ani nawet adresów instytucji, które mogą i chcą ich wspierać. Mam nadzieję, że „nasze” rodziny ten wstępny okres adaptacji przeżyły relatywnie dobrze.

UM Jelenia Góra/ii

Reklama