Nie tylko leki leczą. Spotkanie amazonek w BOK-u

Spotkanie
fot. UGiM Bogatynia W sobotę, 27 września w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się wzruszająca uroczystość, zorganizowana przez Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki’, które w ten niecodzienny sposób zakończyły realizację projektu „Nie tylko leki leczą”.
istotne.pl 0 zdrowie, bogatynia, bok - mcc, miasto zgorzelec

Reklama

Owocem projektu jest kalendarz ze zdjęciami amazonek w niecodziennych kreacjach oraz publikacja zawierająca zbiór historii osiemnastu bogatyńskich amazonek. Uroczystość uświetnił wieczór kabaretowy w wykonaniu „Teatru Naszego” z Michałowic.

Imprezą towarzyszącą inauguracji wydania kalendarza i książki była Międzynarodowa Spartakiada Amazonek, która już po raz piąty odbyła się w Bogatyni. W sobotę rano bogatyńskie amazonki wraz z zaprzyjaźnionymi gośćmi spotkały się w kręgielni przy ZSzOI w Bogatyni, gdzie wraz z przyjaciółmi wzięły udział w wielu konkurencjach, takich jak: bilard, kręgle i gry zręcznościowe, a także w pokazie tańca zumba.

Po porannej Spartakiadzie amazonki zaprosiły wszystkich mieszkańców gminy na uroczystą akademię w BOK-u, zorganizowaną z okazji zakończenia projektu „Nie tylko leki leczą”, która odbywała się pod hasłem „Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki”.

Akademia rozpoczęła się od prezentacji modelek – bogatyńskich amazonek – które wzięły udział w przebieranej sesji zdjęciowej, pozując w niezwykłych kreacjach. Zdjęcia posłużyły do stworzenia osiemnastomiesięcznego kalendarza. Ze zdjęć zerkają Panie, ucharakteryzowane w taki sposób, aby w choć najmniejszym stopniu odnieść się do drzemiących w nich marzeń. Jest zatem Kolombina, dumna Arystokratka, Królowa, Krakowianka. Wszystkie piękne, atrakcyjne, żyjące pełnią życia. Wspaniałe kobiety, które przeszły ogromny trud walki z chorobą, ale postanowiły nie chować się przed światem.

Integralną częścią kalendarza jest książka, zawierająca zbiór opowiadań, w których osiemnaście bogatyńskich amazonek zwierza się ze swoich przeżyć, mówi o chorobie, ciężkich, ale i wesołych chwilach ze swojego życia. To właśnie cytaty z tej publikacji, prezentowane wraz ze slajdami z kalendarza, wywoływały największe emocje podczas sobotniej uroczystości.

W uroczystości wzięli udział bogatyńscy samorządowcy, księża dekanatu Bogatynia, członkowie lokalnych organizacji pozarządowych oraz zaprzyjaźnione amazonki z rejonu Dolnego Śląska. Wśród gości nie zabrakło również specjalisty onkologii klinicznej z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu lek. med. Macieja Płochockiego oraz Edyty Zierkiewicz, pracownicy Zakładu Poradoznawstwa w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, autorki licznych książek poświęconych problematyce kobiet w kulturze popularnej oraz sytuacji kobiet z rakiem piersi w Polsce. Obecni byli również ludzie „wielkiego serca”, którzy wspierają i kibicują bogatyniankom.

Uroczystość była również okazją do złożenia podziękowań i wyrazów uznania osobom, które przyczyniły się do wydania kalendarza i książki.

Amazonki dziękowały sponsorom oraz wszystkim, którzy współpracowali z nimi przy tworzeniu tych niezwykłych publikacji.

AmazonkiAmazonkifot. UGiM Bogatynia

Po uroczystej akademii amazonki zaprosiły swoich gości i przyjaciół na okolicznościowy kawałek tortu oraz kolację. Tego dnia można było także nabyć kalendarz oraz książkę. Dochód ze sprzedaży bogatyńskie amazonki postanowiły przeznaczyć na organizację akcji profilaktycznych oraz rehabilitację kobiet chorujących na raka piersi.

Kalendarz wraz ze zbiorem historii można nabyć w Stowarzyszeniu, tel. kontaktowy 889 696 556.

UGiM Bogatynia/ii

Reklama