Paryż – miasto legenda

Paryż
fot. whitepress.pl Paryż nie jest zwykłym punktem na mapie Europy – to historia sama w sobie, której ślady odnajduje się w każdym kamieniu i najmniejszym zaułku.
istotne.pl 0

Reklama

Legendę Paryża tworzyły nieszablonowe postaci artystów, architektów, pisarzy i poetów, malarzy i banitów, którzy tu właśnie odnaleźli swoje miejsce na ziemi. Któż nie marzy o podróży do tej niekwestionowanej stolicy świata?

Legenda równa rzeczywistości

Wielu podróżuje do Paryża, by wreszcie skonfrontować legendę z rzeczywistością, która w tym wypadku z pewnością nikogo nie rozczaruje. Przeciwnie – zaskakuje i zachwyca na każdym kroku, a nawet przerasta najśmielsze oczekiwania. Stanowi nieustające źródło inspiracji – przyciąga nie tylko elity ale i obieżyświatów, którzy bywają znudzeni każdą miejscowością, ale nigdy Paryżem – tutaj czują się jak u siebie.

Dziś podróż nie jest mecząca – lot samolotem z Warszawy trwa ok. 2 godz., poza tym można trafić na naprawdę ciekawe sezonowe promocje lotów do Paryża. Na stronach przewoźników lub w porównywarkach cenowych każdy z łatwością zasięgnie informacji. I tak, taniej bywa przed i po wakacjach, tymczasem Paryż – wiosną i jesienią zapiera dech piersiach.

Kilka punktów obowiązkowych

Od czego zacząć zwiedzanie miasta-legendy? Niełatwo się zdecydować. Zresztą już samo lądowanie na lotnisku Charlesa de Gaulle'a robi wrażenie i zadziwia monumentalnymi salami i kilometrami ciągnących się w nieskończoność terminali. Punkt absolutnie obowiązkowy w zwiedzaniu Paryża stanowi Musee d'Orsay. To raj dla miłośników sztuki drugiej połowy XIX w. i Fin de Siecle'u. Jest tu tyle znakomitości, że trudno je jakoś szczególnie wyeksponować – gdzieś w pobocznej sali trafia się znienacka na kolekcję dzieł Degasa, a w jednym rzędzie z innymi obrazami skromnie wisi autoportret Van Gogha.

Większość turystów podąża na szczyt wieży wieży Eiffela - winda wjeżdża z dołu na samą górę, jednak jest możliwość pokonania większości trasy pieszo. Ten, kto zdecyduje się na taką wycieczkę, po dotarciu na szczyt zapomina o całym włożonym w to wysiłku, gdy spogląda z lotu ptaka na sieć wąskich uliczek i zakamarków panoramy Paryża, przeciętej błękitną wstęgą Sekwany. Podobny widok można podziwiać ze schodów eklektycznej bazyliki Sacre-Coeur, która leży na wzgórzu Montmartre – dzielnicy artystów. Ta z kolei uroczo prezentuje się z katedry Notre Dame – rozsławionej przez powieść Wiktora Hugo: „Dzwonnik z Notre Dame”.

Paryż – miasto, w którym wszystko jest możliwe

Warto poznać również mniej znane oblicze Paryża – miejsca niezatłoczone, których urodą można delektować się podczas długich spacerów. W ten sposób trafia się do Dzielnicy Łacińskiej i zwiedza Panteon – gdzie leżą wszyscy zasłużeni dla Republiki (także Maria Skłodowska-Curie). Nieco pod miastem znajduje się pałac wersalski – kusząca bogactwem i rozmachem rezydencja Ludwika XIV.

To nie wszystko, jedynie kropla w morzu znakomitości i zachwytów, jakich źródłem staje się miasto-mit – bezsenny świadek porywających uczuć, szampańskich zabaw, sukcesów na miarę światową, a czasem równie spektakularnych upadków. To z tych ostatnich właśnie rodzi się prawdziwa, paryska sztuka.

Reklama