Do Trzebienia zima nie wróci!

Do Trzebienia zima nie wróci!
fot. Dom Ludowy w Trzebieniu W piątek, 20 marca, odbył się happening „Wiosna ach to ty...”
istotne.pl dom ludowy, trzebień, marzanna

O 16:00 mieszkańcy Trzebienia spotkali się przed Domem Ludowym „Jarzębina” by pożegnać Marzannę, którą zbudowała młodzież i dzieci podczas zajęć w Domu Ludowym. 

Na początku odbyło się wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitarowym Mieczysława Goleńskiego. Następnie odbył się pochód i ze śpiewem wszyscy dotarli do sołtyski Małgorzaty Zoryło, która z miotłą w ręku skazała zimę na kilkumiesięczną banicję.

Potem odbył się spacer nad rzekę Bóbr gdzie Marzanna została zamoczona w wodzie a potem spalona w ognisku, które przygotowało Stowarzyszenie Trzebień. Nie zabrakło zaklęcia, które wypowiadali wszyscy by mieć pewność, że zima na dobre opuściła wieś. Długo nie trzeba było czekać na oznaki wiosny, ponieważ do brzegu przypłynęła para łabędzi, która bacznie obserwowała uczestników imprezy.

Po spaleniu zaczęło się świętowanie mające na celu przywitanie wiosny. Przedstawicielem wiosny został prezes Stowarzyszenia Mateusz Suchcicki, który całą drogę dzielnie niósł Marzannę. Otrzymał on słodki prezent i bon na darmowe strzyżenie u Pani Sołtys.
Członkowie zespołu „Bojagama” przygotowali repertuar na tę okazję i wspólnie z uczestnikami happenningu śpiewali wiosenne piosenki.

Wszyscy byli pewni, że zima na dobre opuściła Trzebień. Śpiewy przy gitarach, okrzyki, zaklęcia na pewno zniechęciły zimę do powrotu. Organizatorami happeningu był Dom Ludowy „Jarzębina” w Trzebieniu przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bolesławcu oraz Stowarzyszenie Trzebień, któremu serdecznie dziękujemy. Stowarzyszenie Trzebień bardzo aktywnie wspomaga wydarzenia i przedsięwzięcia, które odbywają się w „Jarzębinie” i nie tylko. Należą się ogromne brawa również za to, iż oficjalnie przejęli patronat nad powstaniem ścieżki edukacyjnej o owadach zapylających ”Pszczoły proszą o pomoc” , która powstanie wokół Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebieniu. Podziękowania również są kierowane do radnych Agnieszki Miszkiewicz oraz Andrzeja Szwedo, którzy zawsze służą swoim wsparciem. Stowarzyszenie Trzebień dziękuje firmie „WędlinDrobex”, która przekazała kiełbaski na ognisko. Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia, które będą organizowane.

Dom Ludowy "Jarzębina"