W Gminie Bolesławiec już Wielkanoc

Gospodarze - KGW Trzebień
fot. Gmina Bolesławiec/K.Wieczorek Konkurs na Tradycyjne Potrawy i Najpiękniejsze Kompozycje Wielkanocne już za nami.
istotne.pl 0 trzebień, andrzej dutkowski, gmina bolesławiec

Reklama

Jak co roku było wiosennie, smacznie i pięknie, a wszystko to za sprawą 26 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu bolesławieckiego. Tym razem Wielkanoc wizytę w naszej gminie zaczęła 21 marca w Trzebieniu, gdzie odbył się konkurs.

Już od samego rana do Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebienia zjeżdżali kolejni przedstawiciele KGW zaopatrzeni w świąteczne dekoracje oraz kuszące zapachami ciasta i potrawy wielkanocne. Wszystko to by rywalizować w Konkursie na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne.

Impreza rozpoczęła się od przywitania licznie przybyłych gości, którzy z podziwem oglądali gotowe już stoły. Olga Burdyna – Przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz Grażyna Łucka – Radna Rady Gminy Bolesławiec serdecznie podziękowały wszystkim kołom, które tak licznie przybyły do Trzebienia. Panie zapewniły, że doceniają ich starania i życzyły, by zapał jaki mają, nigdy się nie skończył.

Przyszła pora na nagrodzenie pierwszych zwycięzców – tych, biorących udział w Konkursie na Kompozycje Wielkanocne. W kategorii do lat 16 przyznano sześć równorzędnych nagród, a zdobyli je Jakub Wieczorek z Kraśnika Górnego, Joanna Urbańska z Żeliszowa, Kacper Mosorka z Brzeźnika, Wojciech Faltyn z Trzebienia, Magdalena Sondaj z Brzeźnika i Karolina Kura z Żeliszowa. W kategorii powyżej 16 lat komisja postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia. I tak I miejsce zajęli Justyna Wieczorek z Kraśnika Górnego oraz Marek Fijałkowski z Łazisk. Na II miejscu uplasowały się Jadwiga Andryjewicz z Dąbrowy Bolesławieckiej i Stanisława Witwicka z Kraśnika Dolnego, a na III miejscu Barbara Warmus z Łąki. Dodatkowo wyróżnienie otrzymała Helena Kołodziej z Łazisk. Nagrody i dyplomy wręczył Bogusław Uziej przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec.

Swoje nagrody wręczyli także przedstawiciele Trzebienia, którzy nagrodzili najmłodszą, 4-letnią uczestniczkę konkursu oraz autorkę pracy, zgłoszonej w kategorii powyżej 16 roku życia, której kompozycja nawiązywała do Trzebienia.

Przyszedł czas, by komisja konkursowa w składzie Grażyna Wężyk oraz Zdzisława i Ryszard Miziniak, rozpoczęła próbowanie konkursowych potraw. Natomiast senator RP Jan Michalski ufundował nagrody za najsmaczniejsze wielkanocne baby i mazurki.

Tymczasem w holu Domu Ludowego można było nie tylko oglądać wszystkie prace konkursowe, ale także wziąć udział w kiermaszu na rzecz chorego na białaczkę Filipa Mosorki z Kraśnika Górnego. A było w czym wybierać: strojne pisanki, tradycyjne wielkanocne palmy, drożdżowe barany oraz inne, drobne ozdoby cieszyły się sporym zainteresowaniem. Dodatkowo Agnieszka Faltyn przeprowadziła na rzecz chłopca licytację wielkanocnych ozdób. Okazało się, że nasi goście otworzyli nie tylko serca, ale i portfele. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję nie tylko kupując i licytując, ale również tym, którzy spontanicznie przekazali na licytację wykonane przez siebie kompozycje.

Kiedy komisja konkursowa zakończyła pracę, przyszedł czas na ogłoszenie tych najważniejszych wyników. Po obejrzeniu i degustacji potraw okazało się, że tymi najsmaczniejszymi częstowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żeliszowie. II miejsce zajęło KGW Ocice a III – KGW Bożejowice-Rakowice. Nagrody wręczył Wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Wicestarosta Bolesławiecki Marian Hanszewski. Jak podkreślił Andrzej Dutkowski, to już 14. edycja konkursu, który każdego roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wójt wyraził również radość, że dzięki zwycięstwu Koła Gospodyń Wiejskich z Żeliszowa, gmina Bolesławiec przez kolejny rok będzie gospodarzem tym wielkanocnych zmagań. Specjalne upominki ufundowała także Lokalna Grupa Działania „Wrzosowa Kraina”. Pozostałe koła, biorące udział w konkursie, otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne prezenty.

Przyszedł czas na ogłoszenie, które Koło Gospodyń Wiejskich upiekło najsmaczniejszą babkę i mazurka. A były to panie z Łazisk, Żeliszowa, Ocic, Zebrzydowej i Wartowic.

Najpiękniejsze palmy wykonano natomiast w Dąbrowie Bolesławieckiej, Zebrzydowej, Wykrotach, Łaziskach i Mierzwinie.

Organizatorami imprezy byli Powiat Bolesławiecki, Powiatowa Rada KGW oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Podziękowania należą się gospodarzom, czyli Kołu Gospodyń Wiejskich w Trzebieniu oraz fundatorami nagród, którymi byli Starostwo Powiatowe w Bolesławcu, Gmina Bolesławiec, na Nowogrodziec, Gmina Osiecznica, Senator Jan Michalski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Jan Cołokidzi i Prezes Zarządu PWiK Sp. z o. o. w Bolesławcu Józef Król.

Karolina Wieczorek/Gmina Bolesławiec

Reklama