Uwaga na fałszywych wnuczków!

Uwaga na fałszywych wnuczków!
fot. Krzysztof Gwizdała W ostatnich dniach lipca na terenie województwa dolnośląskiego doszło do kolejnych oszustw metodą na tzw. wnuczka.
istotne.pl policja, oszustwo, kradzież

Bolesławiecka policja przypomina i apeluje do osób starszych, które mieszkają same, o zachowanie szczególnej ostrożności i niewpuszczanie do domów osób obcych oraz o niedawanie im pieniędzy.

Metoda jest ciągle ta sama: polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Tym razem oszust podał się za wnuczka, który jest sprawcą wypadku drogowego i który pilnie potrzebuje pieniędzy.

Zdarza się też, że do naszego mieszkania zapuka jakaś nieznana nam osoba, podająca się za pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub przedstawiciela ZUS-u, i poprosi o wypełnienie ankiety w związku z planowaną podwyżką renty lub emerytury. W ankiecie podajemy, ile mamy oszczędności, jak nazywają się członkowie naszej rodziny lub kto się nami opiekuje. W ten sposób dostarczamy oszustom niezbędnych do ich działania informacji.

Następnie dzwonią oni do nas i zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często, gdy późniejszym poszkodowanym ich głos wydaje się podejrzany, oszuści usprawiedliwiają to chorobą lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym.

Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze, dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów (choroba, szpital, wyjazd itd.). Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony „kolega”, który odbiera gotówkę i oczywiście... nigdy więcej się nie pojawia.

Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują w tym procederze przede wszystkim osoby starsze. Dlatego mundurowi zwracają się z prośbą do mieszkańców naszego powiatu, by zadbali oni o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki ani żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób lub podających się za znajomych. Często takie osoby wykorzystują nieuwagę domownika i kradną pieniądze, kosztowności.

Za każdym razem należy oddzwonić do krewnego na znany numer; skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować policję: pod numerami 997 i 112.

KPP Bolesławiec/ii