Dobrzy przyjaciele na wieczorze Franciszka Uścińskiego

Dobrzy przyjaciele na wieczorze Franciszka Uścińskiego
fot. BOK-MCC Na wieczór autorski humorysty, muzyka i autora powieści przyszli jego dawni znajomi. Wybrane fragmenty z książki odczytali Jolanta Koźmin oraz Daniel Popieliński z grupy teatralnej BOK-MCC.
istotne.pl księgarnia agora, cik orzeł, franciszek uściński, bok - mcc

Książkę „Jak zarabiałem w Berlinie na zęby” można kupić w księgarni Agora, polecamy ją miłośnikom opowieści opartych na prawdzie i humorze. Powieść oparta na wątkach autobiograficznych, opisuje emigranckie życie, artystycznego półświatka w Berlinie w latach 90.

Bohater książki Jacek K. w sposób niezwykle lekki i pełen humoru opowiada o tym, jak pracował jako muzyk na berlińskich ulicach. Ciężki okres przejścia komunizmu w kapitalizm w Polsce zmusił go – jak wielu innych naszych rodaków – do wyjechania na zachód, aby zarabiać na życie.

W post scriptum autor powieści napisał:

„Zapiski Jacka sprzed dziesięciu lat niełatwo było uporządkować i złożyć w literacką całość. (…) Jacek sporządzał notatki przeważnie nocą, w łóżku, w warunkach nie zawsze sprzyjającym pisaniu. (…) Odwiedzałem kilka razy Berlin, rozmawiałem z ludźmi z miejsc kwaterowania Jacka i z tymi, nielicznymi muzykami, którzy jeszcze w Berlinie pogrywali. (…) Przygody i wydarzenia opisane przez Jacka okazały się w dużej mierze prawdziwe.”

Wieczór autorski Franciszka UścińskiegoWieczór autorski Franciszka Uścińskiegofot. BOK-MCC

Warto sięgnąć po to świadectwo przedziwnej, bolesnej i niezwykłej emigracji za chlebem Polaków z wolnej Polski po 1989 roku. Historia ta jest ciekawa, malownicza i bardzo gorzka. Ta książka dla wielu będzie powrotem do minionych lat, dla innych okazją poznania życia w innych realiach i obalenia mitów o zarobkach i lekkiej pracy za granicą.

Organizatorem spotkania byli Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki oraz Księgarnia AGORA.

Wieczór autorski Franciszka UścińskiegoWieczór autorski Franciszka Uścińskiegofot. BOK-MCC