Archiwum Państwowe w Lubaniu otwarto w 1961 r. Od 1995 r. zasób archiwalny zwiększył się znacząco. Brak miejsca na dalsze przejmowanie akt zdopingował władze instytucji do poszukiwań odpowiedniego budynku. W 2012 r. naczelny dyrektor Archiwów Państwowych podjął decyzję o przejęciu budynku warsztatów Technikum Elektronicznego (ul. Bankowa) na potrzeby przyszłego archiwum w Bolesławcu. Remont ruszył w październiku ub.r.
– Otrzymaliśmy ten obiekt nieodpłatnie od Powiatu Bolesławieckiego – powiedział dr Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, który wraz z Adamem Banieckim, szefem lubańskiego oddziału wrocławskiego AP, gościł w Bolesławcu. – Wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem. Przyjęliśmy, że zakończą się 31 października br., a otwarcie bolesławieckiego archiwum nastąpi w maju 2015 r.
– To jest nasz wspólny sukces – podkreślił starosta Dariusz Kwaśniewski. – Od bardzo dawna staraliśmy się, aby to się udało. Ważne jest to, jakie korzyści ten fakt przyniesie dla Bolesławca, dla powiatu i dla subregionu. To jest element miastotwórczy, nie każde miasto, nie każdy powiat mają swoje archiwum.
– Ta droga, aby w Bolesławcu mogło powstać archiwum, wcale nie była łatwa. Musieliśmy pokonać wiele przeszkód administracyjnych – stwierdził Adam Baniecki. – Lubańskie archiwum w pewnym momencie stało się zbyt ciasne. Na szczęście znaleźliśmy odpowiedni obiekt w Bolesławcu.
Instytucja swoim działaniem obejmować będzie obszar trzech powiatów: bolesławieckiego, zgorzeleckiego i lubańskiego. Do tematu wrócimy.
(informacja: Powiat Bolesławiecki/ii)