Wernisaż malarstwa abstrakcyjnego

praca
fot. MBP w Bolesławcu Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa abstrakcyjnego pochodzącego z Bolesławca artysty Ryszarda Kosche.
istotne.pl 0 wystawa, malarstwo, centrum wiedzy

Reklama

W środę, 21 sierpnia, o 17:00 w galerii Format odbędzie się spotkanie z artystą Ryszardem Kosche. Malarz urodził się w 1959 roku. Od wielu lat przebywa poza Polską, od siedmiu w Wielkiej Brytanii. Malarstwo to jego życiowa pasja. Swoje prace wystawiał m.in. w słynnym ośrodku Rich Mix w Londynie. Teraz przedstawia je w rodzinnym mieście.

Artysta pisze o swoich bolesławiekich korzeniach i rozwijaniu swojego talentu:

„… wszystko zaczęło się w Bolesławcu, w szkole podstawowej, gdzie moja dziecięca jeszcze przecież twórczość została dostrzeżona przez nauczycieli, którzy uważali, że jestem bardzo utalentowany w dziedzinie malarstwa.

Działałem w bolesławieckich ośrodkach kultury, moje prace były wysyłane na międzynarodowe konkursy plastyczne i wszystko zapowiadało się całkiem dobrze, ale talent to jedno, a życie to czasami zupełnie coś innego. Talent nie chroni przed przeciwnościami losu, a wrażliwość z nim związana sprawia, że życie może człowieka na długie lata przygnieść do ziemi.

Tak właśnie było ze mną, ale w końcu po latach odbiłem się psychicznie od dna, zacząłem żyć, a eksplozja emocji sprawiła, że usiłuję namalować wszystko co tylko we mnie siedzi, wszystko co czuję i widzę, jakby pęknięta tama pozwoliła w końcu uwolnić się moim wewnętrznym pasjom i potrzebom.

Moje obrazy trudno kategoryzować. Są mocno energetyzujące i kolorowe, choć nie uważam żeby były przepełnione samą tylko radością. Mają w sobie i tę drugą stronę, którą nie zawsze widać na pierwszy rzut oka, trochę nocy i trochę smutku, wszak opowiadają o życiu i w pewnym sensie są jego odbiciem.

Tylko człowiek jest zdolny do wyrażania uczuć estetycznych. „Człowiek jest twórczy, gdy nie ogranicza się do stwierdzania, powtarzania, naśladowania, gdy daje coś od siebie, z siebie” jak pisał Tatarkiewicz w „Dziejach Sześciu Pojęć” i ta właśnie definicja twórczości jest mi bardzo bliska …”

(informacja: Miejska Biblioteka Publiczna)

Reklama