Bolesłavianie ponownie z trzema medalami mistrzostw Polski

malgorzata-markowska-i-wojciech-karaban
istotne.pl 0 lekkoatletyka, bolesłavia

Jeszcze nie zdążyliśmy nacieszyć się wspaniałymi wynikami młodzieży Bolesłavii, osiągniętymi na Mistrzostwach Polski Juniorów, w czasie których nasi zawodnicy zdobyli trzy medale (Maciej Goss – złoto, Ewa Ochocka – srebro i Bartosz Wróbel – brąz), a już mamy kolejny ogromny sukces i też trzy medale, tym razem ich młodszych kolegów.

W dniach 13-15 lipca we Wrocławiu najlepsi lekkoatleci rywalizowali o medale w kategorii juniorów młodszych. Wspaniale zakończył rywalizację podopieczny Małgorzaty Markowskiej Wojciech Karaban, który zdecydowanie zwyciężył w biegu na 2000 m z przeszkodami (6:05,53 min), poprawiając rekord życiowy aż o blisko 8 sekund. Godnym podkreślenia jest fakt, że jest to piąty medal podopiecznych Małgorzaty Markowskiej w imprezie rangi Mistrzostw Polski w tym roku.

– To moje największe dotychczasowe osiągnięcie. Warto trenować dla takiej chwili. Trzeba wierzyć w sukces i przede wszystkim być cierpliwym – powiedział szczęśliwy Wojtek.

Małgorzata Markowska i Wojciech KarabanMałgorzata Markowska i Wojciech Karabanfot. Dariusz Łomański

Liczyliśmy na złoto Kacpra Olszewskiego w pchnięciu kulą. Uroki sportu są jednak takie, że nie zawsze przewidywania się spełniają. Kacper wywalczył „tylko” czwarte miejsce (18.07 m). Podopieczny Tomasza Markowskiego pokazał jednak klasę w rzucie dyskiem. Mimo że zdecydowanie prowadził przed ostatnią kolejką rzutów, to w ostatniej próbie posłał dysk na odległość 58.03 m, co jest nowym rekordem życiowym tego młodego zawodnika. Kacper, zostając mistrzem Polski, kolejnego dyskobola wyprzedził aż o ponad 4 metry.

Kacper Olszewski i Tomasz MarkowskiKacper Olszewski i Tomasz Markowskifot. Dariusz Łomański

Dziesięciobój jest morderczą konkurencją. Po cichu liczyliśmy na zawodnika trenera Bartosza Grumana – Damiana Gradzika. Ten młody zawodnik pokazał charakter i nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Po wspaniałej walce wywalczył brązowy medal (6054 pkt).

– Liczyłem na medal, ale dziesięciobój jest nieprzewidywalną konkurencją. Jeden błąd może wyeliminować zawodnika z walki o czołowe pozycje. Dlatego ogromnie cieszę się z medalu. Dziękuję trenerom za to, że zawsze we mnie wierzyli, oraz tym wszystkim, którzy pomogli mi w przygotowaniach – powiedział po konkursie Damian.

Bartosz Gruman i Damian GradzikBartosz Gruman i Damian Gradzikfot. Dariusz Łomański

Wspaniale w skoku w dal walczył podopieczny trenera Ryszarda Posackiego Paweł Jóźwiak. Ten waleczny i ambitny zawodnik poprawił rekord życiowy, lecz do medalu zabrakło zaledwie 6 cm. Paweł rywalizację zakończył ostatecznie na czwartej pozycji, bijąc w tym sezonie kolejny raz rekord klubu wynikiem 6,74 m.

Paweł JóźwiakPaweł Jóźwiakfot. Dariusz Łomański

Z innych zawodników Bolesłavii Monika Sandak w rzucie dyskiem zajęła dwunastą pozycję (31.75), a w rzucie oszczepem trzynaste miejsce. Eryka Baran zakończyła rywalizację w rzucie oszczepem na 18 osiemnastej pozycji (33.94), Amelia Kołodziej w skoku wzwyż była dwudziesta pierwsza (1.54 m), Piotr Gadziński czternasty w dziesięcioboju (5276 pkt), a Wojciech Kutryba osiemnasty w rzucie młotem (45.50 m).

MKS Bolesłavia w klasyfikacji klubowej – spośród 207 sklasyfikowanych klubów – wywalczył 10 pozycję, co jest największym sukcesem w historii w kategorii juniorów młodszych.

Przed zawodnikami klubu jeszcze Mistrzostwa Polski Młodzieżowe i Mistrzostwa Polski Młodzików, które kończą sezon. Po sezonie 2013, w którym klub zdobył 167 punktów, nikt nie przypuszczał, że można ten wynik poprawić. W tej chwili można podejrzewać, że z kontem 129 punktów będzie to jednak możliwe. Czekamy na starty kolejnych zawodników klubu i życzymy im powodzenia.

(informacja: Dariusz Łomański/ii)