Polski kandydat do Oskara w Forum

ida film dkf
fot. Polski Instytut Sztuki Filmowej „Ida” polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w reżyserii Pawła Pawlikowskiego rozpocznie wrześniowy program Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
istotne.pl 0 iwona bojko, kino forum, bok - mcc

Reklama

We wrześniu 2013 roku Iwona Bojko jako jurorka jednego z największych i najważniejszych festiwali filmowych w Polsce 38. Gdynia-Festiwal Filmowy nominowała "Idę" do Nagrody Don Kichota przyznawanej co roku przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

– Wtedy wybierałam filmy do dyskusji i zagłosowałam za „Idą” – mówiła Iwona Bojko. – To film kameralny, trudniejszy w odbiorze, po jego obejrzeniu jest dużo tematów, które warto poruszyć. Ale gdyby mi ktoś rok temu powiedział, że będzie to nasz kandydat do Oskara, nie uwierzyłabym – dodaje szefowa bolesławieckiego kina.

„Ida” to piękny i delikatny film, wspaniałe czarno-białe zdjęcia, świetna muzyka i wielka kreacja Agaty Kuleszy. Do tego film otrzymał liczne nagrody: „Złote Lwy” podczas 38. Gdynia-Festiwal Filmowy, nagrodę krytyków z FIPRESCI w Toronto, Warsaw Grand Prix i Nagrodę Jury Ekumenicznego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz Nagrodę Główną 57. Londyńskiego Festiwalu Filmowego.

W kinie Forum „Ida” zostanie wyświetlona w poniedziałek 1 września o 19:00 w ramach programu DKF.

Podczas kolejnych poniedziałkowych wieczorów obejrzymy „Uciekinier z Nowego Jorku”. Niezwykły obraz, wyróżniony nagrodą główną na festiwalu IDFA w Amsterdamie dokument Michaela Oberta o sentymentalnej, naznaczonej trudnymi wyborami podróży ojca z synem do Nowego Jorku.

„Omar”, głęboko osobisty film o miłości, przyjaźni i zdradzie, w cieniu izraelskiego muru bezpieczeństwa. Palestyński kandydat do Oscara, zdobywca Nagrody Specjalnej Jury w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes.

„Serce Lwa”, poruszająca historia o przekraczaniu uprzedzeń na tle rasowym i klasowym oraz legendarne „Imperium słońca”. Pełen rozmachu film Stevena Spielberga oparty na autobiograficznej powieści J.G. Ballarda z młodziutkim Christianem Balem w roli głównej. Aktorowi partneruje John Malkovich. Pokaz tego filmu odbędzie się w ramach cyklu „Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros”.

Karnet kosztuje 25 zł. Rezerwacje na stronie kina Forum.
(zdjęcie okładkowe: oficjalna strona filmu „Ida”/Polski Instytut Sztuki Filmowej/ www.m.pisf.pl/pl)

Reklama