Wzorowe piaskownice w naszym powiecie

Piaskownica w powiecie lubińskim
fot. Powiat Lubiński Piaskownice mogą być groźne dla zdrowia dzieci. Ludzie wyprowadzają do nich zwierzęta, rzucają niedopałki i inne śmieci. Mogą być wylęgarnią pasożytów powodujących poważne choroby. Lubin jednak może pochwalić się czystymi i bezpiecznymi piaskownicami.
istotne.pl 0 plac zabaw, sanepid, miasto lubin

Reklama

– Jeszcze przed sezonem letnim skontrolowaliśmy 63 place zabaw i 59 piaskownic, w których został całkowicie wymieniony piasek na nowy. Stan zarówno samych piaskownic, jak i urządzeń służących do zabawy nie budził żadnych zastrzeżeń – mówi Janina Szelągowska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie.

Podczas tego lata do lubińskiego sanepidu nie wpłynęła ani jedna informacja dotycząca zanieczyszczenia piachu bądź wywołanych nim chorób pasożytniczych u dzieci. – Przy placach zabaw znajdują się tablice informacyjne, które jasno określają zasady korzystania z piaskownic czy innych urządzeń znajdujących się na terenie placu. Jeśli jednak wystąpiłoby podejrzenie zanieczyszczenia piasku, za przeprowadzenie kontroli i zbadanie próbki piachu odpowiada zarządca – dodaje Janina Szelągowska.

Z uwagi na zagrożenia, spowodowane głównie wyprowadzaniem psów i kotów, place zabaw są coraz częściej odgradzane, co uniemożliwia zwierzętom samodzielne wejście do piaskownic.

Powiat Lubiński/ii

Reklama