Szkolenie na symulatorach

Żołnierz
fot. Katarzyna Przepióra W ubiegłym tygodniu 4 kompania czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej zrealizowała szkolenie ogniowe w oparciu o symulatory ASPT i AAT, w które wyposażony jest świętoszowski Ośrodek Szkolenia Leopard.
istotne.pl 0 wojsko, 10bkpanc, świętoszów

Reklama

Duża baza szkoleniowa, wyposażona w trenażery i symulatory, usytuowane między innymi w świętoszowskim OSL-u, umożliwia pancerniakom realizację zadań również w warunkach niesprzyjających, na przykład w miesiącach letnich. Zagrożenie pożarem, spowodowane wysuszeniem ściółki w lasach oraz placach sąsiadujących z nimi, powoduje, że niejednokrotnie nie tylko strzelanie stwarza zagrożenie, ale nawet wyjazd wozów bojowych na place ćwiczeń.

Szkolący się w ośrodku żołnierze 4 kompanii 1 batalionu czołgów, którymi dowodził w zastępstwie porucznik Michał Wołk, przeprowadzili zajęcia ogniowe. – Symulator ASPT to symulator systemu uzbrojenia zasadniczego LEO 2A4. Wspomaga on szkolenie ogniowe załóg, realizowane w wirtualnym, ale bardzo realistycznym środowisku – powiedział porucznik. – System umożliwia przeprowadzenie praktycznie każdej sytuacji, jaka może zaistnieć na współczesnym polu walki, a dodatkowo można wzbogacić ją o zdarzenia nagle i nieprzewidywalne.

Celem przeprowadzonego szkolenia było doskonalenie umiejętności załóg czołgu Leopard 2A4 w prowadzeniu ognia, podtrzymanie nabytych już umiejętności i trening współdziałania w sytuacjach awaryjnych. Podzielona na grupy kompania korzystała w tym czasie także z innego trenażera, a jest nim symulator wieży czołgu Leopard – AAT.

– Na symulatorach AAT i ASPT szkolą się dowódcy, działonowi, ładowniczowie. Trenują przede wszystkim efektywne prowadzenie ognia w różnych reżimach pracy z czołgu LEO 2A4 oraz wykonywanie zadań ogniowych w warunkach ograniczonej widoczności (śnieg, deszcz, noc). Podobnie dzieje się na standzie dla kierowców, gdzie instruktor sprawdza, jak żołnierze poradzą sobie z awariami, najczęściej występującymi w trakcie działania. Pozostałe grupy szkolą budowę, składanie i rozkładanie karabinu MG-3, oraz realizują zajęcia teoretyczne w zakresie prowadzenia ognia z czołgu Leopard 2A4 – podsumował porucznik Wołk.

Katarzyna Przepióra, konsultacja: por. Michał Wołk

Reklama