Wystawa prac 50. MPCR

Wernisaż MPCR
fot. G. Hanaf W Rynku w galerii Pod Kopułą można obejrzeć rzeźby ceramiczne stworzone podczas 50. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego.
istotne.pl 0

Reklama

W piątek odbył się wernisaż wystawy poplenerowej. Prace wystawione zostały w specjalnie zbudowanej na potrzeby wystawy galerii Pod Kopułą. W tej niecodziennej, plenerowej galerii można obejrzeć prace piętnastu artystów z sześciu krajów. Polskę reprezentowali: Mateusz Grobelny, komisarz pleneru, Krystyna Gay-Kutschenreiter, honorowy uczestnik, Bogusław Dobrowolski, Kazimierz Kalkowski, Piotr Nowak, Edyta Orlińska, Marta Kisiliczyk, Michał Puszczyński, Evelina Wojtowicz, Ukrainę: Ihor Kovalevych, Litwę: Ruta Sipalyte, Hiszpanię: Joan Poch I Catala, Włochy: Yuri Ragazzini i Luce Raggi oraz Indie: Siraj Saxena.

Uwagę zwracają mocne formy Krystyny Gay-Kutchenreiter oraz finezyjna kompozycja Kalkowskiego. Artyści zainspirowani miastem, naturą, różnorodnością kultur stworzyli wyjątkowe prace, charakteryzujące ich indywidualny styl.

Międzynarodowy plener w Bolesławcu jest jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od 50 lat. Jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy. Z okazji jubileuszu w ramach Święta Ceramiki oprócz wystawy poplenerowej na trzech wystawach towarzyszących prezentowane będą prace, które powstawały w minionych latach podczas bolesławieckich plenerów.

Wernisaż MPCRWernisaż MPCRfot. G. Hanaf
Wernisaż MPCRWernisaż MPCRfot. G. Hanaf
Wernisaż MPCRWernisaż MPCRfot. G. Hanaf

W sobotę, 23 sierpnia o 18:00, w Muzeum Ceramiki na ulicy Kutuzowa odbędzie wernisaż wystawy „50 lat Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu”. W Rynku w Ratuszu w dniach 22-24 sierpnia prezentowane są dwie wystawy. Pierwszą z nich to prace plenerowiczów z poprzednich lat. Druga wystawa „Panny mojego życia” (figurki ceramiczne z kamionki szkliwionej) to wystawa rzeźb Marity Benke-Gajdy. Artystka jest wykładowczynią na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wielokrotnie uczestniczyła w bolesławieckich plenerach. Jej prace kilkukrotnie mogliśmy podziwiać na wystawach w BOK-MCC i w Muzeum Ceramiki.

Rzeźby, które powstały podczas bolesławieckich plenerów można również zobaczyć w holu BOK-MCC i na witrynie wystawowej Księgarni Agora w Rynku.

Tegoroczny jubileuszowy 50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski plener odbywał się w dniach 2-27 czerwca w Bolesławcu. Artyści tworzyli w trzech bolesławieckich zakładach ceramicznych: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz.

Podczas pleneru z udziałem mieszkańców i gości odbyły się trzy spotkania autorskie i prezentacje multimedialne, podczas których artyści przedstawiali swój dorobek artystyczny. W ramach jubileuszowego pleneru w galerii BOK-MCC prezentowana była wystawa rzeźb oraz ceramiki artystycznej bolesławieckiej artystki Janiny Bany-Kozłowskiej.

50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu jest realizowany w ramach projektu ARGINET, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kultura. Projekt ma na celu promocję dialogu i wymiany międzykulturowej w Europie poprzez system innowacyjnych działań współpracy międzynarodowej operatorów kulturalnych z branży ceramicznej. Realizacja projektu umożliwi większą mobilność i funkcjonowanie na poziomie ponadnarodowym dorobku i doświadczeń poszczególnych partnerów na polu ceramiki artystycznej i rzemiosła ceramicznego. ARGINET proponuje, aby w ramach istniejącej sieci imprez wprowadzić program wymiany i rozwoju, promujący udział artystów i animacji ceramicznych na skalę europejską.

20. Bolesławieckie Święto Ceramiki jest realizowane w ramach projektu ARGINET, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kultura. Organizatorem 20. Bolesławieckie Święta Ceramiki jest Bolesławiecki Ośrodek - Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Szkło i Ceramika, Plener, Arginet, Europa KulturaSzkło i Ceramika, Plener, Arginet, Europa Kultura

Reklama