Dni Literatury nad Nysą

Olga Tokarczuk
fot. SylwiaBurzyńska/Wikimedia Commons 11 września w Zgorzelcu i Görlitz rozpoczną się „Dni Literatury nad Nysą”. I edycja festiwalu literackiego, który potrwa do 14 września, będzie poświęcona nieznanym i zapomnianym aspektom sąsiedzkiego współżycia narodów Europy Wschodniej i Środkowej.
istotne.pl 0 literatura, festiwal, olga tokarczuk, miasto zgorzelec

Reklama

W zamyśle organizatorów Dni Literatury nad Nysą mają pełnić rolę forum międzynarodowej wymiany kulturalnej. Celem tego interesującego projektu jest prezentacja nowych trendów literackich w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz zainteresowanie czytelników odkrywaniem wspólnej przeszłości. Festiwalowe rozmowy i dyskusje będą okazją do wysondowania, jak bardzo rozwinęło się sąsiedzkie porozumienie w środku Europy. Pozwolą też pokazać, jak wielką przeszkodą w osiągnięciu porozumienia są sprzeczności, różne doświadczenia i ich odmienne interpretacje.

Prezentowana podczas festiwalu literatura współczesna ma pomóc publiczności zrozumieć zawiłości skomplikowanej środkowoeuropejskiej historii i poprzez prezentację nieznanych dotąd sposobów jej interpretacji umożliwić odbiorcom wyrobienie sobie własnej opinii na podejmowane tematy. Realizacja projektu w tak ważnym obszarze literackiej mapy, jakim jest region przygraniczny, pozwala przyjrzeć się, nierzadko trudnym, bo wciąż jeszcze naznaczonym pamięcią o wojnie, relacjom między narodami Europy Środkowej i Wschodniej. Wolny Kraj Saksonia i Dolny Śląsk, jako sąsiadujące ze sobą regiony Polski i Niemiec, odgrywają w tym kontekście rolę szczególną. Z drugiej strony festiwal ma szansę przyczynić się do zniwelowania dzielących region barier i do pogłębienia współpracy kulturalnej Zgorzelca i Görlitz.

Autorzy, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w festiwalu: Soren Bollmann, Marek Cichucki, Jacek Cygan, Daniela Droscher, Andrzej Ficowski, Tobias Glufke, Christoph Hein, Elisabeth Herrmann, Jacek Inglot, Anna Kaleri, Kolja Mensing, Jaroslav Rudiš, Roswitha Schieb, Paulina Schulz oraz Olga Tokarczuk.

Organizatorzy festiwalu chcieliby przy tym uwrażliwić mieszkańców obu miast-gospodarzy na literacką twórczość regionu. W programie znalazły się więc także punkty otwarte dla wszystkich, jak np. konkurs literacki czy Poetry Slam, dzięki którym także mniej „wyrobiona” publiczność ma szanse stać się częścią festiwalu.

Dni Literatury nad Nysą to zamierzenie na najbliższych kilka lat i zwiastun Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz.

Niezapomnianych wrażeń podczas Dni Literatury nad Nysą 2014 życzą Państwu Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Kulturservicegesellschaft mbHz Görlitz oraz Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Dom Kultury ze Zgorzelca.

Wydarzeniu patronuje burmistrz Zgorzelca.

UM Zgorzelec/ii

Reklama