Wrzesień Jeleniogórski tuż-tuż

Muniek Staszczyk
fot. Jakub Kocój/Wikimedia Commons 56 Wrzesień Jeleniogórski to czas wyjątkowy dla mieszkańców i turystów, przyjeżdżających w Karkonosze. Święto Jeleniej Góry to prezentacja bogatej oferty kulturalnej i licznych imprez plenerowych.
istotne.pl 0 dawid podsiadło, miasto jelenia góra

Reklama

Już 30 i 31 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego inaugurujemy to wydarzenie dwoma dniami koncertowymi, podczas których wystąpią zespoły wywodzące się ze środowiska muzycznego regionu jeleniogórskiego oraz gwiazdy: zespół T.Love i Dawid Podsiadło. Ten szczególny czas jest także wyjątkowy dla zespołu Leniwiec, który obchodzi w tym roku swoje 20-lecie pracy artystycznej.

Pierwszy dzień września to tradycyjnie wielkie święto muzyki. Tego dnia rozpoczyna się XVII Festiwal Silesia Sonans, w ramach którego odbędą się koncerty, wzbogacone o przepiękne, romantyczne brzmienie 76-głosowych barokowych organów z 1727 roku.

Weekend 6-7 września upłynie z kolei pod znakiem imprez plenerowych: kiermaszów i wystaw, czyli: XII Wystawy Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”, XLV Karkonoska Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości, XV Międzynarodowych Warsztatów Pszczelarskich oraz XXVII Kiermaszu Ekologicznego. 6 września to ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie. Trylogia Henryka Sienkiewicza”. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida przygotował na ten dzień inscenizacje nawiązujące do trzech dzieł pisanych „ku pokrzepieniu serc”.

Kolejne dni przyniosą ważne wydarzenia kulturalne: koncert inaugurujący 51 sezon artystyczny w Filharmonii Dolnośląskiej (12 września), XI BAREJAdę (19-20 września), której gwiazdą będzie Stanisława Celińska, oraz jubileusz 25-lecia działalności Kabaretu PAKA. Na ich zaproszenie Jelenią Górę odwiedzą znani i lubiani: Artur Andrus, Zenon Laskowik, Andrzej Poniedzielski, kabarety: Adin, Hrabi, Łowcy.B. To już 22 września!

Wrzesień Jeleniogórski to również duże wydarzenia sportowe: wyścig rowerowy Grand Prix Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race, rozgrywany w kilku kategoriach wiekowych od amatorów po czołówkę światowego kolarstwa górskiego w dniach 20-21 września oraz odbywający się w ostatni weekend miesiąca Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego Karkonosze Open, na którym już teraz swój udział zapowiedziało blisko 700 par.

Święto Jeleniej Góry zakończy jeden z największych jarmarków w Polsce – Jarmark Staroci i Osobliwości oraz Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, podczas których na scenie jeleniogórskiego teatru zaprezentują się najlepsze polskich spektakle, w tym między innymi: Teatru Szwalnia z Łodzi, Teatru Polonia i Buffo z Warszawy oraz Wrocławskiego Teatru Lalek.

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, wernisaży i wystaw czasowych prezentowanych i przygotowywanych przez jeleniogórskie instytucje kultury.

UM Jelenia Góra/ii

Reklama