Można uratować komuś życie! Dwudniowa akcja w Legnicy

Logo DKMS
fot. www.dkms.pl „Pomóż Grzegorzowi i innym. Zostań potencjalnym dawcą szpiku” – to dwudniowa akcja, która odbędzie się dniach 23-24 sierpnia pod honorowym patronatem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego.
istotne.pl 0 białaczka, um legnica, miasto legnica

Reklama

Przeprowadzi ją fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych. W organizację włączają się: Legnickie Centrum Kultury, policja, straż miejska, PSP i wolontariusze.

36-letni pan Grzegorz, legniczanin, diagnozę usłyszał w kwietniu tego roku: ostra białaczka szpikowa... Obecnie jest poddawany trzeciej już chemioterapii, bardzo agresywnej. – Mamy czteroletnią córeczkę. Mąż ma dla kogo walczyć – mówi żona pana Grzegorza. – Tak bardzo wierzę, że uda się znaleźć dawcę szpiku dla męża...

LudzieLudziefot. UM Legnica

Akcja odbędzie się 23 i 24 sierpnia. Pierwszego dnia w legnickim Rynku (godz. 9:30-17:00) pobierane będą od chętnych próbki śliny metodą pałeczkową. To bardzo prosty wymaz z wnętrza policzka. Natomiast drugiego dnia (godz. 9:30-16:00) w Akademii Rycerskiej (parter przy wejściu do Szkoły Muzycznej od ul. Chojnowskiej 2) pobierana będzie od kandydatów na dawców krew.

W związku z akcją Legnickie Centrum Kultury poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc przy rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wolontariusze zostaną przeszkoleni w tym zakresie przez pracowników fundacji DKMS w sobotę rano, przed rozpoczęciem akcji. Będą oni potrzebni także przy roznoszeniu ulotek informacyjnych w Rynku i parku Miejskim przez dwa dni poprzedzające akcję, w godzinach popołudniowych.

Organizatorzy poszukują też zespołów, wokalistów, artystów itp., którzy mogliby uświetnić swoimi występami czy pokazami akcję w Rynku. Osoby zainteresowane wolontariatem proszone są o kontakt z Legnickim Centrum Kultury – ul. Chojnowska 2, tel. 76 723 37 00.

Legniczan serdecznie zachęcamy, aby przyszli 23 i 24 sierpnia do Rynku i Akademii Rycerskiej. Dzięki temu można uratować komuś życie. Najlepszym tego przykładem jest pani Katarzyna Jabłońska. Zarejestrowała się w Banku Fundacji DKMS już kilka lat temu. Dopiero półtora roku temu znalazł się jej bliźniak biologiczny – ciężko chory, niespełna roczny chłopczyk z Niemiec. Oddała szpik w klinice w Gliwicach. – Po zabiegu czułam się dobrze, a później przeżyłam cudowne chwile, gdy dowiedziałam się, że dziecko wyzdrowiało – mówi kobieta.

(UM Legnica/ii)

Reklama