Rzemieślniczym wozem po szlaku Via Fabrilis

Toczenie na kole
fot. Muzeum Ceramiki Muzeum Ceramiki w Bolesławcu proponuje wyprawę po regionie, ukazując go przez pryzmat tradycji rzemieślniczych charakterystycznych dla polsko-czeskiego pogranicza.
istotne.pl 0 muzeum ceramiki, święto ceramiki, via fabrilis

Reklama

Wakacyjny sezon urlopowy to dla wielu z nas czas wycieczek, które dają możliwość poznania najbliższej okolicy i całego regionu. Obszar Dolnego Śląska i Karkonoszy oferuje wiele możliwości: piesze i rowerowe trasy krajoznawcze, zabytkowe obiekty światowej klasy.

Transgraniczny szlak turystyczny Via Fabrilis wiedzie przez dwadzieścia jeden ośrodków usytuowanych po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy i Gór Izerskich. Na szlaku znalazły się instytucje zajmujące się ochroną i promocją dawnych rzemiosł, charakterystycznych dla tego regionu: garncarstwa, szklarstwa czy tkactwa. W miejscach tych można zwiedzać ekspozycje, zapoznać się z procesem produkcji oraz uczestniczyć w warsztatach dawnych rzemiosł różnego typu.

Po naszej stronie granicy na szlaku znajdują się następujące miasta: Bolesławiec (znany w całym świecie ośrodek ceramiki), Tomaszów Bolesławiecki (szkło artystyczne), Lwówek Śląski (browarnictwo), ośrodki tkackie: Wleń, Lubomierz i Jelenia Góra, górskie ośrodki szklarskie: Piechowice, Szklarska Poręba oraz Kowary (górnictwo) i Karpacz (różne rzemiosła), a także miasta położone bardziej na zachód: Lubań (płóciennictwo i konwisarstwo) i Zgorzelec (garncarstwo i płóciennictwo).

Czeska część szlaku obejmuje: Vrchlabí (tkactwo), Jilemnice (tkactwo i szklarstwo), ośrodki związane z produkcją szklanych koralików i wytwarzaniem ozdób, takie jak: Poniklá, Paseky nad Jizerou i Vysoké nad Jizerou oraz Harrachov (szklarstwo, browarnictwo). Wśród nowych ośrodków znalazły się zaś: Rokytnice nad Jizerou, Horní Marsov (rzemiosła różne) , Františkov (rękodzieło drewniane) oraz Voletiny (tkactwo).

Idea szlaku tradycji rzemieślniczych Via Fabrilis powstała kilka lat temu w trakcie rozmów przedstawicieli Muzeum Ceramiki i Muzeum Karkonoskiego we Vrchlabí. Od pomysłu instytucje te przeszły do realizacji wspólnego projektu, którego celem jest ochrona i promocja wspólnego dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza zaś dawnych rzemiosł, charakterystycznych i od wieków związanych z regionem Karkonoszy. Projekt spotkał się z dużą aprobatą turystów i mieszańców regionu.

Jedną z form promocji dawnych rzemiosł są warsztaty dla młodzieży, realizowane w wilku miastach regionu. Od początku sezonu partnerzy projektu uczestniczą w wielu imprezach plenerowych prowadząc bezpłatne pokazy rękodzieła. Na zajęcia łatwo trafić, bo mają charakterystyczną, dość nietypową formę. Jako zaplecze służy drewniany wóz na okutych kołach, przed którym odbywają się warsztaty toczenia na kole, zdobienia ceramiki czy tworzenia biżuterii.

Tu każdy może poczuć się jak dawny rzemieślnik i spróbować swoich sił własnoręcznie wykonując gliniane naczynie, malując biskwity czy tworząc ozdoby.
Rzemieślniczy wóz Via Fabrilis odwiedził już m.in. Wleń (Jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich dla Wlenia 1214-2014), Lwówek Śląski (Lwóweckie Lato Agato), Karpacz (Jubileusz 170-lecia rekonsekracji kościoła Wang w Karpaczu), Lubomierz (Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych) i Szklarską Porębę (Festiwal Art.Skwer), a kolejne odbędą się 22-24 sierpnia w Boelsłąwcu (Bolesławieckie Święto Ceramiki) oraz 30-31 sierpnia w Zgorzelecu (Jakuby).
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Przy stoisku można otrzymać również materiały promocyjne oraz szczegółowe informacje na temat Szlaku Tradycji Rzemieślniczych VIA FABRILIS.

Działania odbywają się w ramach projektu „VIA FABRILIS Szlak Tradycji Rzemieślniczych II”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Reklama