Pierwszy dzień 20. Bolesławieckiego Święta Ceramiki

Baner 20. BŚC
fot. Grażyna Hanaf W Bolesławcu rozpoczęły się ceramiczne targi, jedne z największych w Europie. Jubileuszowe święto reklamuje specjalny dżingiel nagrany przez BOK-MCC.
istotne.pl 0 święto ceramiki, impreza

Reklama

Święto potrwa pięć dni. Na bolesławieckim rynku stanęły kolorowe domki. Stu wystawców z Polski, Czech, Węgier i z Litwy weźmie udział w jednych z największych w Europie targów ceramicznych. W Rynku w dniach 20-24 sierpnia będzie można zaopatrzyć się w ceramikę użytkową, dekoracyjną oraz w biżuterię. Ceramiczne naszyjniki, filiżanki czy donice – każdy z wyrobów to rękodzieło.

Prezentujemy dżingiel (krótką aranżację muzyczną) reklamujący jubileuszowe święto ceramiki, który nagrała Agata Pińczuk-Burdzy, wokalistka Spirituals Singers Band i instruktorka Studia Piosenki w BOK-MCC (CIK Orzeł).

Wielkie święto – różnorodne atrakcje

Oficjalne otwarcie 20. Bolesławieckiego Święta Ceramiki poprzedzi widowiskowa Parada "Ceramiczna Fala". Barwny korowód wyruszy o 19:30 z ul. Kościelnej w piątek 22 sierpnia.

Parada przejdzie ulicami miasta do dużej sceny, która stanie przy ulicy Asnyka. W paradzie wezmą udział uczestnicy konkursu na najciekawsze przebranie. W przygotowanych przez siebie strojach nawiązujących do bolesławieckiej ceramiki uczestnicy będą rywalizować o nagrody wartości ponad 6 000 złotych.

Od 22 do 24 sierpnia odbywać się będzie szereg działań związanych z gliną oraz bogaty i atrakcyjny program artystyczny. Dla rodzin z dziećmi i amatorów lepienia z gliny powstanie Miasteczko Animacji Ceramicznych, w którym każdy będzie miał możliwość samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu wyrobów z gliny oraz w malowaniu form ceramicznych.

Na świetną zabawę można liczyć na warsztatach rodziny Konopczyńskich oraz Olimpiadzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, w programie m.in. gliniana sztafeta czy mieszanie glinianego tynku na czas.

Warto wybrać się na pokazy garncarstwa Pracowni Arkuszyńskich oraz Garncarstwa Historycznego pracowni Loricamos. Garncarze ubrani w średniowieczne stroje tworzyć będą naczynia ceramiczne za pomocą narzędzi z różnych epok i opowiadać o dawnych technikach tworzenia naczyń, szkliwienia i wypalania.

Swój kunszt rzemieślniczy prezentować będą również mistrzowie toczenia na kole garncarskim z Bassano del Grappa z Włoch. Odbędą się Mistrzostwa w Toczeniu na Kole Garncarskim, w których wezmą udział profesjonaliści: artyści ceramicy oraz garncarze. Zwycięzca we wrześniu weźmie udział w Mistrzostwach Świata, które odbywają się w Faenzie we Włoszech.

Na jubileuszowym Bolesławieckim Święcie Ceramiki będą wyjątkowe atrakcje. Silent disco, teatry uliczne, koncerty na dwóch scenach, animacje dla dzieci, zabawy smartfonami z T-Mobile. Popularni wykonawcy polskiej sceny muzycznej Bracia, Marika, LOKA i Ewa Farna wystąpią na scenie głównej przy ulicy Asnyka.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników koncertów obowiązuje regulamin terenu i imprezy masowej, który wywieszony zostanie na terenie organizowanego koncertu przy scenie głównej (ul. A. Asnyka).

O bezpieczeństwo podczas imprezy dbają: IMPEL Security Polska Spółka z o.o., Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu oraz Straż Miejska w Bolesławcu.

20. Bolesławieckie Święto Ceramiki jest realizowane w ramach projektu ARGINET, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kultura. Organizatorem 20. Bolesławieckie Święta Ceramiki jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

logo arginet bok-mcclogo arginet bok-mccfot. BOK-MCC

Reklama