Dawni Dolnoślązacy z wizytą w Legnicy

Niemcy
fot. UM Legnica Legnicki ratusz odwiedziła w środę, 20 sierpnia, 40-osobowa grupa byłych mieszkańców Dolnego Śląska z Republiki Federalnej Niemiec.
istotne.pl 0 niemiec, wizyta, miasto legnica

Reklama

Goście spotkali się w sali obrad Rady Miejskiej z zastępcą prezydenta Dorotą Purgal, Andrzejem Niedzielenką, dyrektorem Muzeum Miedzi, i Zbigniewem Brzezińskim, prezesem Fundacji Historycznej Liegnitz.pl.

Byli mieszkańcy Dolnego Śląska przyjeżdżają od lat do naszego kraju. Oprócz zwiedzania różnych miejscowości poznają nowych ludzi, spotykają się z włodarzami gmin. Legnica była jednym z takich miejsc, które odwiedzili. Goście interesowali się strukturą władzy samorządowej, rozwojem miasta, życiem mieszkańców, a także – jak na kraj mistrzów świata przystało – naszą lokalną piłką nożną.

– Dla wielu pokoleń legniczan jest to nasze wyjątkowe miejsce na ziemi – mówiła Dorota Purgal. – Pielęgnujemy tradycje miasta i jego historię. Bardzo sobie cenimy współpracę z naszym partnerskim miastem Wuppertalem. Tamtejsze Towarzystwo Przyjaciół Legnicy od lat wspomaga niepełnosprawne dzieci i młodzież w naszym mieście.

Zbigniew Brzeziński przypomniał, że portal Liegnitz.pl gromadzi i publikuje materiały dotyczące Legnicy i jej mieszkańców sprzed 1945 roku. Niebawem fundacja udostępni lapidarium na Cmentarzu Komunalnym, gdzie zgromadzono ocalałe nagrobki dawnych legniczan.

Niemieccy goście byli zadowoleni ze spotkania. – Dziękujemy za godne przyjęcie – powiedział Peter Winkler. – W Legnicy czuję się jak w domu, chociaż nie mieszkam tu ponad 60 lat.

UM Legnica/ii

Reklama