Wystawa prac poplenerowych

Uczestnicy 50. MPCR
fot. bok-mcc W galerii pod kopolą będzie można obejrzec prace powstałe na 50. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim w Bolesławcu.
istotne.pl 0 wystawa, mpcr, marita benke-gajda

Reklama

Organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy poplenerowej, który odbędzie się 22 sierpnia o 18:00 w Rynku Bolesławca w specjalnie zbudowanej na potrzeby wystawy galerii pod kopułą.

Międzynarodowy plener w Bolesławcu jest jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od 50 lat. Jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy. Z okazji jubileuszu w ramach Święta Ceramiki oprócz wystawy poplenerowej na trzech wystawach towarzyszących prezentowane będą prace, które powstawały w minionych latach podczas bolesławieckich plenerów.

W Muzeum Ceramiki na ulicy Kutuzowa odbędzie wystawa „50 lat Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu”. Wernisaż będzie w sobotę, 23 sierpnia. o 18:00.

Plenerowicze MPCRPlenerowicze MPCRfot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f
Plenerowicze MPCRPlenerowicze MPCRfot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f
Plenerowicze MPCRPlenerowicze MPCRfot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f

W Rynku w Ratuszu w dniach 22-24 sierpnia prezentowane będa dwie wystawy. Pierwszą z nich tworzyć będą prace plenerowiczów z poprzednich lat. Druga wystawa „Panny mojego życia” (figurki ceramiczne z kamionki szkliwionej) to wystawa rzeźb Marity Benke-Gajdy. Artystka jest wykładowczynią na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wielokrotnie uczestniczyła w bolesławieckich plenerach. Jej prace kilkukrotnie mogliśmy podziwiać na wystawach w BOK-MCC i w Muzeum Ceramiki.

Rzeźby, które powstały podczas bolesławieckich plenerów będzie można również zobaczyć w holu BOK-MCC i na witrynie wystawowej Księgarni Agora w Rynku.

Tegoroczny jubileuszowy 50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski plener odbywał się w dniach 2-27 czerwca w Bolesławcu. Wzięło w nim udział piętnastu ceramików z sześciu krajów. Polskę reprezentowali: Mateusz Grobelny, komisarz pleneru, Krystyna Gay-Kutschenreiter, honorowy uczestnik, Bogusław Dobrowolski, Kazimierz Kalkowski, Piotr Nowak, Edyta Orlińska, Marta Kisiliczyk, Michał Puszczyński, Evelina Wojtowicz, Ukrainę: Ihor Kovalevych, Litwę: Ruta Sipalyte, Hiszpanię: Joan Poch I Catala, Włochy: Yuri Ragazzini i Luce Raggi oraz Indie: Siraj Saxena.

Artyści tworzyli w trzech bolesławieckich zakładach ceramicznych: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz.

Podczas pleneru z udziałem mieszkańców i gości odbyły się trzy spotkania autorskie i prezentacje multimedialne, podczas których artyści przedstawiali swój dorobek artystyczny. W ramach jubileuszowego pleneru w galerii BOK-MCC prezentowana była wystawa rzeźb oraz ceramiki artystycznej bolesławieckiej artystki Janiny Bany-Kozłowskiej.

50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu jest realizowany w ramach projektu ARGINET, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kultura.

Projekt ma na celu promocję dialogu i wymiany międzykulturowej w Europie poprzez system innowacyjnych działań współpracy międzynarodowej operatorów kulturalnych z branży ceramicznej. Realizacja projektu umożliwi większą mobilność i funkcjonowanie na poziomie ponadnarodowym dorobku i doświadczeń poszczególnych partnerów na polu ceramiki artystycznej i rzemiosła ceramicznego. ARGINET proponuje, aby w ramach istniejącej sieci imprez wprowadzić program wymiany i rozwoju, promujący udział artystów i animacji ceramicznych na skalę europejską.

Patronat medialny nad plenerem: Szkło i Ceramika.

Szkło i Ceramika, Plener, Arginet, Europa KulturaSzkło i Ceramika, Plener, Arginet, Europa Kultura