Jeleniogórskie obchody Święta Wojska Polskiego

Żołnierz
fot. UM Jelenia Góra W miejskich uroczystościach udział wzięli m.in. prezydent, przedstawiciele Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz ZHP.
istotne.pl 0 wojsko, święto, miasto jelenia góra

Reklama

Podobnie jak w latach poprzednich, 15 sierpnia, podczas jeleniogórskich obchodów Święta Wojska Polskiego, odsłonięte zostały kolejne tabliczki z nazwami miejsc bitew, w których wsławiła się polska armia. W zeszłym roku u podstawy pomnika „Wolność krzyżami się mierzy” schowano ziemię przywiezioną z pól bitewnych z Kamieńca Podolskiego (XVII wiek), Mokrej (wrzesień 1939 r.), Helu (wrzesień 1939 r.), Newark on Trent (Anglia 1940 r.) i Kołobrzegu (marzec 1945 r.). W tym roku – z Bredy i Budziszyna.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, podkreślił, jak doniosłym wydarzeniem był „cud nad Wisłą” w 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Stało się to w zaledwie dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a wygrana Bitwa Warszawska i pogrom Sowietów zatrzymał ekspansję komunizmu na zachód Europy.

Warto przypomnieć sobie tamte wydarzenia zwłaszcza dzisiaj, gdy słychać o niepokojach na wschodzie. W czasie ceremonii przypomniano również o 100-leciu wybuchu I wojny światowej podkreślając jak ważnym jest poczucie pokoju na świecie.

Na plac przybyło wielu jeleniogórzan. Spotkaniu towarzyszyły okolicznościowe przemowy zaproszonych gości. Więcej zdjęć na stronie jeleniogórskiego magistratu.

(UM Jelenia Góra/ii)

Reklama