Współczesna agapa, czyli kawiarenka u ks. Hupy

Współczesna agapa, czyli kawiarenka u ks. Hupy
fot. Krzysztof Gwizdała Kawiarenka działa przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. – To ma być miejsce spotkań – mówi proboszcz parafii.
istotne.pl kościół, religia, osiedle, osiedle kwiatowe, józef hupa

Ksiądz Józef Hupa, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (osiedle Kwiatowe), z naszym miastem związany jest od 19 lat. – Idea powstania tej kawiarenki była prosta. Przez lata obserwowałem, jak ludzie po mszach świętych spotykali się przed kościołem. W lecie nie ma z tym problemu, gorzej jest zimą – opowiada duszpasterz. – Pomyślałem, że warto byłoby otworzyć kawiarenkę, która będzie miejscem spotkań.

Kawiarenka, zlokalizowana w piwnicy kościoła, otwierana będzie w niedziele po każdej mszy świętej. Zmieści się tam ok. 80 osób, które mogą napić się kawy czy skosztować ciasta. – Z jednej strony jest to kontynuacja działań świetlicowych [przy parafii funkcjonuje Świetlica Środowiskowa im. św. Józefa, Opiekuna Rodzin – przyp. „ii”], a z drugiej – przedłużenie mszy świętej – tłumaczy ks. proboszcz.

Co więcej, ma się tam spotykać klub taneczny. Organizowane będą spotkania muzyczne (bluesowe, gospel i jazzowe). Będzie też galeria obrazów religijnych.

– Ja to często, nawiązując do czasów pierwszych chrześcijan, nazywam agapą, ucztą duchową – zaznacza ks. Józef Hupa. – Dzisiaj ludzie żyją w pośpiechu, nie mają na nic czasu. A teraz po mszy nie muszą rozchodzić się do domów. Mogą się tu, w tej kawiarence, spotkać i spokojnie porozmawiać.

(informacja: GA)