Robić teatr, kochać teatr

warsztaty-teatr-orzel
fot. M. Laudański/BOK-MCC W BOK-MCC działa kółko teatralne. Prowadzi je Mariusz Laudański. Trzydziestka niezwykłych amatorów odnajduje się na teatralnych deskach z oporami, ale i z zachwytem.
istotne.pl 0 orzeł, warsztaty, mariusz laudański

Reklama

Kółko teatralne działa niecałe trzy miesiące, a za sobą ma jeden spektakl „Kawał sztuki o miłości” na podstawie tekstów dla dorosłych Jana Brzechwy. Próby odbywają się w nowo oddanym Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł. Uczestniczy w nich trzydzieści osób w różnym wieku (uczniowie z podstawówek, gimnazjów i szkół średnich i bardzo aktywni emeryci). Skąd się wzięli młodzi i dojrzali aktorzy?

Przyszli z koleżankami na otwarta próbę, zostali po ostatnim spektaklu na dłużej, wcześniej pracowali z Mariuszem w MDK, albo przywiodła ich ciekawość nowego wydarzenia. Mieli tez marzenie, by zagrać na deskach teatru, zostać aktorami…

Na warsztaty teatralne w Orle chodzi 30 osób w różnym wieku, wszyscy razem wspaniale się bawiąNa warsztaty teatralne w Orle chodzi 30 osób w różnym wieku, wszyscy razem wspaniale się bawiąfot. bok-mcc

Daniel, uczestnik Uniwersytetu Trzeciego Wieku mówi, że dzwonił do Marusza Laudańskiego z dużą nieśmiałością i obawą, czy może wziąć udział w przedsięwzięciu, które uznał za stworzone tylko dla młodzieży.

– Kiedy Mariusz spytał mnie o wiek, zamarłem – wspomina swoje starania Daniel, by dostać się na zajęcia teatralne. – Pomyślałem, że jest źle, bo pyta mnie ile mam lat, a ja pewnie mam ich zbyt dużo – kończy swoją opowieść.

Daniel nie tylko nie miał za dużo lat, by grać, ale jak mówi Mariusz, aktor-amator ma tyle energii, naturalnego talentu i miłości do grania, że jest „lokomotywą”, która ciągnie cały zespół.

– Na początku popełniłem błąd – przyznaje Mariusz. – Klasycznie podzieliłem dużą grupę na trzy mniejsze, wiekowe. Najmłodsi, starsi i najstarsi. I zauważyłem dziwną rzecz. Młodzież na próbach pokładała się na krzesłach i fotelach, ciężko było z nich coś wykrzesać, podobnie było z dzieciakami z podstawówki. Za to dorośli po prostu tryskali energią, trudno ich było powstrzymać, ciągle chcieli próbować, więcej grać, więcej doświadczać. Wtedy zrozumiałem, że by coś z tego wyszło, trzeba ich połączyć. I kiedy teraz próbują razem, jest i energia i zapał i każdy się angazuje – mówi instruktor.

Na zajęciach rzeczywiście jest energia. Zespół próbuje scenki do spektaklu „Kawał sztuki o miłości”, powtórzy go 26 maja, na Dzień Matki. Na scenę wychodzi Daniel z partnerką. Kobieta kładzie się na kanapie, jest żoną czekającą na swojego niewiernego męża. Teksty Brzechwy są ironiczne, błyskotliwe, pełne nagłych zwrotów akcji i zabawnych bon motów (dowcipne powiedzenie). Jest w nich też wiele emocji, flirtu, mądrości życiowych i anegdotek. Doskonały repertuar dla początkujących. Z jednej strony ambitny, z drugiej pełen luzu i dobrego humoru.

Zebrani na próbie aktorzy oglądają swoich kolegów i koleżanki podczas prób i zaśmiewają się z granych historyjek. – Pamiętam kiedy ja grałem te scenki, jako nastolatek w MDK na zajęciach z Ulą Frąszczak-Matyjewicz – opowiada Mariusz. – To była dobra zabawa, to była możliwość spotkania się z rówieśnikami, to była szansa na poderwanie dziewczyny. Przy okazji oczywiście występowałem. I teraz jest podobnie. Nie chodzi o całkowitą ciszę na próbach, czy mordercze powtarzanie kwestii, chodzi o radość z grania. To są amatorzy, większość z nich ma problemy z dykcją, wymową, emisją głosu. Oni ćwiczą niecałe trzy miesiące. Po miesiącu kazałem im wystąpić, wszystko po to, by poczuli scenę. Zebrało mi się za to, że widownia w dalszych rzędach nie słyszała najbardziej nieśmiałych aktorów. Mogłem powiedzieć na samym początku o tym, że spektakl był pewnego rodzaju warsztatem, próbą, bo z amatorami pracuje się inaczej – dodaje Mariusz.

Uczestnicy zajęć ćwiczą, mówią kwestie, wymieniają się uwagami, rozmawiają między sobą. Opowiadają o pierwszych swoich krokach na scenie. Mówią o stresie, strachu, obawie przed widownią, ale mówią też o odwadze, o pierwszej pokonanej tremie, u uldze i dumie z tego, że wystąpili, że udało się zapamiętać całą kwestię. Opowiadają o robieniu teatru, mówią o miłości do sceny.

Na zajęcia teatralne w CIK Orzeł można się zapisać kontaktując się z sekretariatem BOK-MCC (przy placu Piłsudskiego) lub przychodząc na warsztaty we worki 17:00-19:00.

W spektaklu „Kawał sztuki o miłości” występują: Nicole Brands, Dobrosława Pietrkiewicz, Kacper Gajda, Karolina Zdunek, Karolina Stefaniak, Natalia Barabasz, Magda Szoka, Michał Krawczewski, Agata Chłopecka, Karolina Domańska, Dawid Poznański, Patrycja Boluk, Natalia Ferlewicz, Julia Kawałko, Agata Lenda, Sebastian Mihaljev, Honorata Polak, Korneliusz Rzeźnicki, Daniel Popieliński, Jola Koźmin, Łucja Mielczarek, Andreas Kostyra.

(informacja: G.H.)

Reklama