To święto was zaskoczy!

zespół Bracia
fot. Rafał Masłow Na jubileuszowym Bolesławieckim Święcie Ceramiki będą wyjątkowe atrakcje. Silent disco, teatry uliczne, koncerty na dwóch scenach, animacje dla dzieci, zabawy smartfonami z T-Mobile oraz jedne z największych targów ceramicznych w Europie.
istotne.pl 0 święto ceramiki, impreza

Reklama

Bolesławieckie Święto Ceramiki (BŚC) to największa impreza w regionie, która promuje miasto i bolesławiecką ceramikę nie tylko w kraju, ale także w Europie i na świecie. Jubileuszowa, dwudziesta edycja święta została przygotowana na bogato i z rozmachem.

Targi ceramiczne – jedne z największych w Europie

Stu wystawców z Polski, Czech, Węgier i z Litwy weźmie udział w jednych z największych w Europie targów ceramicznych. W Rynku w dniach 20-24 sierpnia będzie można zaopatrzyć się w ceramikę użytkową, dekoracyjną oraz w biżuterię. Ceramiczne naszyjniki, filiżanki czy donice – każdy z wyrobów to rękodzieło.

Po raz kolejny w pięknej scenerii zabytkowego Rynku będzie można obserwować proces budowy, rozpalenia, wypału oraz wygaszenia widowiskowego pieca plenerowego.

Od 22 do 24 sierpnia odbywać się będzie szereg działań związanych z gliną oraz bogaty i atrakcyjny program artystyczny. Dla rodzin z dziećmi i amatorów lepienia z gliny powstanie Miasteczko Animacji Ceramicznych, w którym każdy będzie miał możliwość samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu wyrobów z gliny oraz w malowaniu form ceramicznych.

Na świetną zabawę można liczyć na warsztatach rodziny Konopczyńskich oraz Olimpiadzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, w programie m.in. gliniana sztafeta czy mieszanie glinianego tynku na czas.

Warto wybrać się na pokazy garncarstwa Pracowni Arkuszyńskich oraz Garncarstwa Historycznego pracowni Loricamos. Garncarze ubrani w średniowieczne stroje tworzyć będą naczynia ceramiczne za pomocą narzędzi z różnych epok i opowiadać o dawnych technikach tworzenia naczyń, szkliwienia i wypalania.

Swój kunszt rzemieślniczy prezentować będą również mistrzowie toczenia na kole garncarskim z Bassano del Grappa z Włoch. Odbędą się Mistrzostwa w Toczeniu na Kole Garncarskim, w których wezmą udział profesjonaliści: artyści ceramicy oraz garncarze. Zwycięzca we wrześniu weźmie udział w Mistrzostwach Świata, które odbywają się w Faenzie we Włoszech.

50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski

W Rynku, w Galerii pod Kopułą prezentowana będzie wystawa poplenerowa 50. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Jubileuszowy plener odbył się w czerwcu, wzięło w nim udział piętnastu ceramików-rzeźbiarzy z Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, Indii, Litwy i z Polski. Artyści tworzyli w trzech bolesławieckich zakładach ceramicznych: Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”, „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz.

Z okazji jubileuszu prace, które powstały podczas bolesławieckich plenerów, prezentowane będą również w Muzeum Ceramiki na wystawie „50 lat Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu” oraz na wystawie w Ratuszu. Współczesną ceramikę użytkową podziwiać będzie można w Galerii BOK-MCC, gdzie bolesławieccy producenci prezentować będą naczynia na wystawie „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”.

Ceramiczna parada i teatry uliczne

W piątkowy wieczór, 22 sierpnia, ulicami miasta przejdzie barwna parada „Ceramiczna Fala”, którą poprzedzi uroczyste otwarcie Święta Ceramiki przez prezydenta Piotra Romana. Klucze do miasta zostaną przekazane Bractwu Ceramicznemu. Rozstrzygnięty zostanie cieszący się ogromną popularnością konkurs na najciekawsze prezentacje podczas parady.

Oprócz targów ceramicznych, warsztatów, konkursów i wystaw rzeźby ceramicznej odbywać się będą widowiska plenerowe. Grupa Pławna 9 Dariusza Milińskiego przedstawi spektakl „Trzy życia Salvadora Dali”. Żywy Teatr zaprezentuje „Kabaret”. Najmłodsi w niedzielę obejrzą widowisko „Wycieczka do Tajemniczej Krainy”. Tego dnia na małej scenie wystąpi dla nich TIK-TAK i Fasolki.

Rock, jazz, funky i etniczny pop na małej scenie

Dla fanów muzyki na dwóch scenach odbywać się będą koncerty. Zaprezentują się pracownie muzyczne oraz taneczne BOK-MCC oraz grupy z MDK.

Rockowo zagra Freak Out oraz PoweRebel. Wystąpi zespół Tres i Przyjaciele prezentujący muzykę jazz, blues, funky. Zagra GaDMu Trio z wokalistą Michałem Gaszem (laureatem „Szansy na sukces” oraz solistą zespołu Piotra Rubika). Na scenie zaprezentuje się nasza rodzima gwiazda, bolesławianka Agnieszka Musiał, wykonująca muzykę pop z elementami jazzu i muzyki etnicznej.

Silent disco na placu Popiełuszki

W sobotni późny wieczór pod namiotem na placu Popiełuszki odbędzie się jedyna w swoim rodzaju impreza Silent Disco (cicha dyskoteka), gdzie każdy uczestnik otrzyma parę bezprzewodowych słuchawek, dzięki którym będzie mógł słuchać muzyki na jednym z wybranych kanałów. Każdy będzie mógł słuchać muzyki, na którą ma w danej chwili ochotę. Trzech różnych DJ-ów grać będzie trzy różne gatunki muzyczne.

Gwiazdy dużej sceny

Na dużej scenie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W piątek popularny zespół rockowy Bracia, który w swej muzyce czerpie z klasyki rocka. W sobotę Marika, która wykonuje muzykę z pogranicza reggae, dancehall, soul oraz funk. Znana jest również jako prowadząca program „The Voice of Poland”. A następnie Loka, rock'n'rollowa grupa łącząca taneczne rytmy z przebojowymi melodiami, twórcy hitu „Jesteś dla mnie prawdziwym powietrzem”.

W niedzielę Święto Ceramiki zakończy koncert gwiazdy polskiej i czeskiej sceny muzycznej Ewy Farnej. Popularna i bardzo lubiana wokalistka otrzymała za swoją twórczość niezliczoną ilość nagród; ceniona jest za wielki talent oraz osobowość.

T-Mobile Truck na BŚC

Przez ostatnie dwa dni święta (23 i 24 sierpnia) w mobilnym salonie pokazowym T-Mobile Truck (parking BOK-MCC od strony ulicy Bankowej) będzie można zapoznać się z możliwościami sieci T-Mobile przy użyciu supernowoczesnych smartfonów. W programie gry i zabawy, konkursy, do wygrania nowoczesne urządzenia mobilne.

Tegoroczna edycja święta Ceramiki realizowana jest w ramach projektu Arginet, który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Kultura. W projekcie bierze udział pięć miast europejskich, które znane są z branży ceramicznej: Argentona (Hiszpania), Gmunden (Austria), Aubagne (Francja), Faenza (Włochy) oraz Bolesławiec. Głównym założeniem projektu jest współpraca pomiędzy partnerami, wymiana doświadczeń oraz udział w organizowanych przez partnerów dorocznych imprezach i targach ceramicznych w celu przekształcenia ich z imprez o zasięgu lokalnym w wydarzenia europejskie.

Reklama