Darmowe konta e-mail nie będą rejestrowane

Przekreślona koperta z napisem "Rejestracja"
fot. sxc.hu Senat przyjął ustawę Prawo telekomunikacyjne, wprowadzając do niej szereg poprawek. Według jednej z nich usługami telekomunikacyjnymi nie są usługi poczty elektronicznej.
istotne.pl 0 internet, prawo, komputer

Reklama

Wykluczenie z katalogu usług telekomunikacyjnych usług poczty elektronicznej oznacza, że nie będą one podlegać rygorom tej ustawy. Izba odrzuciła jednocześnie poprawki zaproponowane przez senacką komisję, zmierzające do wprowadzenia obowiązku rejestracji kart pre-paid. To oznacza, że POP, SimPlus, Era TakTak i Heyah, czyli telefony na kartę, pozostaną anonimowe.

Rząd skierował projekt Prawa telekomunikacyjnego do parlamentu na początku marca. Celem nowej ustawy jest dostosowanie polskiego prawa do prawa unijnego oraz wprowadzenie szeregu rozwiązań korzystnych dla abonenta. Ustawa przewiduje bowiem m.in. wprowadzenie bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego Internetu dla szkół i innych placówek edukacyjnych. Sejm przyjął projekt w połowie czerwca, wprowadzając liczne poprawki. Oprócz tych kontrowersyjnych pojawiło się także kilka ułatwiających życie abonentom. Z ważniejszych można wymienić tę, zobowiązującą operatora do zablokowania w jego sieci skradzionych telefonów. Operator będzie miał na to jeden dzień roboczy, począwszy od dnia przedstawienia przez abonenta poświadczenia zgłoszenia kradzieży.

Senat przyjął ustawę jednogłośnie. Poprawki przyjęte w czwartek będą jeszcze głosowane przez Sejm.

Reklama