Bolesławianie nie wybrali posła ze swojego miasta

Dłonie wrzucające karty do urny wyborczej
fot. istotne.pl Po raz kolejny nie udało się wybrać na posła lokalnego bolesławieckiego polityka. Z dwóch liczących się kandydatów jeden zajął siódme miejsce na swojej liście, komitet wyborczy drugiego nie zdołał przekroczyć 5-procentowego wyborczego progu.
istotne.pl 0 cezary przybylski, wybory, cołokidzi

Reklama

W wyborach do Sejmu najwięcej głosów w Bolesławcu otrzymali Cezary Przybylski z Platformy Obywatelskiej (2 172 głosy), Jerzy Szmajdziński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (1 672 głosy) i Jan Cołokidzi z Partii Demokratycznej (1 159 głosów). Natomiast w całym okręgu legnicko-jeleniogórskim na Cezarego Przybylskiego głosowały 4 273 osoby, a na Jerzego Szmajdzińskiego aż 20 741 osób. Jan Cołokidzi otrzymał 2 227 głosów. Aby dostać się do Sejmu Cezary Przybylski musiałby uzyskać w całym okręgu co najmniej 7 333 głosy.

Poniżej prezentujemy wykresy z liczbą głosów, jaką otrzymali bolesławieccy kandydaci w powiecie bolesławieckim i całym okręgu jeleniogórsko-legnickim.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Bolesławianie względnie lepiej wypadli we frekwencji. W Bolesławcu w wyborach wzięło udział około 39% uprawnionych do głosowania. W okręgu legnicko-jeleniogórskim frekwencja wyniosła niecałe 37%.

Do Sejmu z okręgu legnicko-jeleniogórskiego weszli z partii Prawo i Sprawiedliwość Adam Lipiński, Tadeusz Madziarczyk, Elżbieta Witek i Jan Zubowski. Platformę Obywatelską w Sejmie będą reprezentować Grzegorz Schetyna, Beata Sawicka i Piotr Cybulski. Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobył dwa mandaty – miejsca w Sejmie przypadły Jerzemu Szmajdzińskiemu i Ryszardowi Zbrzyznemu. Samoobronę w Sejmie będzie reprezentować również dwóch posłów, będą nimi Czesław Litwin i Hubert Costa. Natomiast Liga Polskich Rodzin w naszym okręgu zdobyła tylko jeden mandat. Jej posłem będzie Piotr Ślusarczyk.

Do Senatu z naszego okręgu dostało się trzech kandydatów. Są nimi Tadeusz Lewandowski z Prawa i Sprawiedliwości (87 471 głosów), Tadeusz Maćkała z Platformy Obywatelskiej (88 032) i Rafał Ślusarz również z Prawa i Sprawiedliwości (80 331).

W wyborach do Senatu w powiecie bolesławieckim wygrał Tadeusz Lewandowski (7 182). Kolejne miejsca zajęli Tadeusz Maćkała (6 738 głosów) i Rafał Ślusarz (6 336 głosów).

Bolesławianie nie chcą posła ze swojego miasta?

Kolejny raz żaden z bolesławieckich polityków nie został posłem. Wpływ na to miało zapewne wiele czynników, zarówno po stronie wyborców, jak i lokalnych polityków. Kolejny raz okazało się, że nie można wystawić w wyborach jednego wspólnego kandydata. Kolejny raz dużą ilość głosów ugrał polityk SLD wywodzący się spoza Bolesławca. Dlaczego Bolesławiec nie ma swojego reprezentanta w Sejmie? Czy nie stać nas na własnego parlamentarzystę? Swoje zdanie możesz wyrazić za pomocą poniższego formularza.

Zobacz także

Wybory 2005 – Państwowa Komisja Wyborcza

Reklama