Warto jednak pamiętać, że zalecana długość snu dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów jest różna. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.
Odpowiednia długość snu ze względu na wiek – zalecenia ekspertów
National Sleep Foundation zauważa, że osoby dorosłe powinny spać co najmniej 7 godzin dziennie. Więcej snu potrzebują noworodki, niemowlęta, małe dzieci i nastolatki, ponieważ w ten sposób wspierają swój rozwój i wzrost. Priorytetem dla każdego z nas, bez względu na wiek, powinno być zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu każdej nocy, aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie
Naukowcy z National Sleep Foundation przygotowali rekomendacje dotyczące długości snu u różnych grup wiekowych:
- Niemowlęta (od 4 do 12 miesięcy) – optymalny czas snu od 12 do 16 godzin,
- Małe dzieci (od 1 roku do 2 lat) – optymalny czas snu od 11 do 14 godzin,
- Przedszkolaki (od 3 do 5 lat) – optymalny czas snu od 10 do 13 godzin,
- Uczniowie (od 6 do 12 lat) – optymalny czas snu od 9 do 12 godzin,
- Nastolatki (od 13 do 18 lat) – optymalny czas snu od 8 do 10 godzin,
- Dorośli (powyżej 18 lat) – optymalny czas snu od 7 do 9 godzin,
- Seniorzy (powyżej 65 lat) – optymalny czas snu od 7 do 8 godzin.
Podobnie kształtują się wskazania, które przedstawia kalkulator snu online na stronie Senamina – poświęconej lekowi na sen, który jest dostępny pod tą samą nazwą. Jak długo spać, biorąc pod uwagę swój wiek? Choć każda osoba ma nieco inne potrzeby, wyróżnić można uogólnione zakresy czasowe zapotrzebowania na sen:
- Noworodki – 16-18 godzin snu na dobę,
- Niemowlęta – 12-16 godzin snu na dobę,
- Dzieci do 2 lat – 11-14 godzin snu na dobę,
- Dzieci od 3 do 5 lat – 10-13 godzin snu na dobę,
- Dzieci od 6 do 12 lat – 9-12 godzin snu na dobę,
- Nastolatkowie od 13 do 18 lat – 8-10 godzin snu na dobę,
- Dorośli od 18 do 64 lat oraz osoby powyżej 65. roku życia – 7-9 godzin snu na dobę.
Na tej podstawie możesz szybko sprawdzić, ile powinieneś spać i o której warto już zasypiać, aby się wyspać i bez problemu wstać o zaplanowanej godzinie. W kalkulatorze snu wpisujesz swój wiek i godzinę, o której chcesz wstać, a kalkulator podaje polecaną, optymalną i minimalną godzinę, o której należałoby zasnąć.
Co ważne, liczy się nie tylko ilość snu, ale i jego jakość. Warto zadbać o zdrowy, głęboki sen, który rzeczywiście pozwoli Ci odpocząć i zregenerować siły witalne. Dzięki temu będziesz pełen energii, kiedy wstaniesz o poranku!
Jak zadbać o odpowiednią długość snu?
Zdarza się, że mimo wiedzy o optymalnej długości snu, nie możesz zapewnić sobie odpowiedniego wypoczynku nocnego. W takich przypadkach skup się przede wszystkim na higienie snu. Zasypiaj i wstawiaj mniej więcej o tej samej porze, niezależnie od dnia tygodnia. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie pewnych rytuałów przed zaśnięciem, np. wzięcie kąpieli, słuchanie relaksującej muzyki czy czytanie książek. Sypialnia powinna być dobrze przewietrzona, a temperatura panująca w niej – niezbyt wysoka (optymalnie ok. 18 stopni). Wygodne łóżko i dobre warunki do zasypiania – to znaczy: cisza, spokój i ciemność – sprzyjają szybszemu zapadaniu w sen. Nie traktuj łóżka jak miejsca do odpoczynku czy rozrywki, ale wyłącznie jako miejsce do spania, a to ułatwi Ci zasypianie.
Jeśli pojawiają się u Ciebie krótkotrwałe zaburzenia snu – trudności w zasypianiu, częste wybudzenia w nocy itp. – możesz sobie pomóc, przyjmując lek na sen Senaminę. Nie zażywaj go jednak dłużej niż przez 7 dni. Jeśli objawy bezsenności nie ustępują, zgłoś się do lekarza. Przy problemie trwającym dłużej niż 1 miesiąc, można już mówić o bezsenności przewlekłej, a to zdecydowanie wymaga konsultacji medycznej.
Czym grozi zbyt krótki sen?
Zbyt mała ilość snu może negatywnie oddziaływać na stan Twojego zdrowia. Zaburza metabolizm, co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 czy choroby układu krążenia. Ponadto osoby, które śpią zbyt mało, są rozdrażnione, mają problemy z koncentracją albo są senne podczas dnia. To znacznie obniża ogólny komfort życia.
Informacje o leku:
Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need
Krajewska O., Skrypnik K, Kręgielska-Narożna M, Suliburska J., Bogdański P., Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego – https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/download/54254/41129
OTC/16777/10/24