Czytelniczka, pracownica firmy DIP w Bolesławcu, poinformowała nas, że o problemach z wypłatami. Sprawa ma dotyczyć 10 osób, którym od maja wynagrodzenia mają być wypłacane w ratach albo wcale. Wszystkie należności – wg słów naszej Czytelniczki – miały zostać uregulowane „po sprzedaży sprzętu”, ale to nie nastąpiło. Kobieta dodała też, że kontakt z pracodawcą jest utrudniony: „Nadal pracownicy są zbywani”.
Otrzymaliśmy też informację, że kilkoro pracowników wspomnianej firmy złożyło skargi do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w tej sprawie.
Zapytaliśmy o to. Kierownik Oddziału PIP w Jeleniej Górze Mariola Smolnicka-Gojdka:
W okresie od 02 października 2024 r. do 07.11.2024 r. do Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze wpłynęły skargi kilku pracowników firmy DIP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Bolesławcu przy ulicy Dolne Młyny 25. Wszystkie wymienione skargi w istocie dotyczyły nieterminowej wypłaty wynagrodzenia za pracę lub jego niewypłacenia w całości.
W odniesieniu do wszystkich złożonych skarg urząd podjął decyzję o wszczęciu i przeprowadzeniu kontroli w spółce. Inspektorzy pracy wyznaczeni do rozpatrzenia spraw podjęli w dniu 25 października 2024 r. czynności mające na celu rozpoczęcie czynności kontrolnych, jednak w siedzibie spółki nie zastano żadnej osoby upoważnionej do jej reprezentacji i nie stwierdzono oznak prowadzenia działalności gospodarczej. Obiekt spółki jest zamknięty i nikt tam nie przebywa. Inspektorzy pracy podjęli starania celem nawiązania kontaktu z osobami reprezentującymi spółkę, niemniej jednak dotychczas nie przyniosły one efektów w postaci wszczęcia kontroli. Próby nawiązania kontaktu nadal są prowadzone.
W piśmie do pracowników PIP zapowiedziała, że wyznaczono „nowy termin zakończenia czynności kontrolnych do dnia 16.12.2024 r.”.
Co może zrobić pracownik, gdy pracodawca nie wypłaca pieniędzy na czas?
Kierownik M. Smolnicka-Gojdka:
Pracownik, który nie otrzymał wynagrodzenia za pracę, ma możliwość wniesienia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor pracy Państwowej Inspekcji Pracy w wyniku kontroli potwierdzającej niewypłacenie wynagrodzeń ma możliwość skierowania środków prawnych mających na celu wypłatę należnego wynagrodzenia. W zależności od ustalonego stanu faktycznego może to obejmować wydanie decyzji administracyjnej nakazującej wypłatę wynagrodzenia – nakaz płatniczy lub skierowanie wystąpienia pokontrolnego. W przypadku stwierdzenia uzasadnionego podejrzenia popełnienia wykroczenia niewypłacenia wynagrodzenia za pracę inspektor pracy ma możliwość skierowania wniosku do sądu o ukaranie o wykroczenie określone w art. 283 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm. oraz z 2024 r. poz. 1222), zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30.000 zł. Wymienione działania mogą nastąpić w wyniku ustaleń dokonanych w toku kontroli, a więc w sytuacji kiedy przeprowadzenie kontroli jest możliwe.
Oraz dodaje:
Niezależnie od złożenia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy pracownik ma możliwość wniesienia powództwa do sądu pracy z roszczeniem wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia ze stosunku pracy, a w przypadku uznania, że osoba reprezentująca spółkę w sposób złośliwy lub uporczywy naruszyła uprawnienia pracownicze, ma możliwość powiadomienia uprawnionych organów ścigania (policji), w związku z popełnieniem przestępstwa określonego w art. 218 § 1a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2024 r. poz. 17 ze zm. z 2024 r. Poz. 1228).
O sprawę zapytaliśmy też bolesławiecką firmę, gwoli ścisłości: 6 listopada. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.