Święta, święta i po świętach. Co można zrobić ze starą choinką? Urząd Miasta Bolesławiec sugeruje:
Jeśli kupiliśmy choinkę w doniczce i mamy kawałek ziemi – możemy oczywiście posadzić ją w gruncie. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.
Jeśli chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo, że zakupiona choinka w doniczce przyjmie się w ogrodzie, nie należy trzymać jej zbyt długo w domu. Najlepiej, by już po tygodniu przenieść drzewko w chłodne miejsce np. do garażu, na klatkę schodową czy na werandę, gdzie temperatura wynosi ok. 15 st. C.
Jeśli jest lekka zima, już po kilku dniach można wynieść drzewko na zewnątrz. Dla pewności, że nic mu się nie stanie, można owinąć doniczkę i iglaka agrowłókniną, która ochroni je przed niską temperaturą i porywistym wiatrem. W przypadku mroźnej zimy najlepiej przechowywać choinkę do wiosny w garażu z dostępem do naturalnego światła.
Reklama
Co z drzewkami ciętymi?
Magistrat: – Drzewko cięte, które zakończyło swoją dekoracyjną rolę, również może znaleźć się w naszym ogrodzie, na przykład jako osłona rabat przed mrozami (pocięte gałęzie), kompost, jako ściółka pod rośliny lubiące kwaśną glebę.
I dodaje: – Osoby bardziej kreatywne (i umiejące posługiwać się narzędziami) zapewne wymyślą wiele dekoracyjnych zastosowań dla pnia pociętego na wybraną długość lub na plastry.
Co, jeśli nie mamy własnego ogrodu?
Magistraccy urzędnicy:
Choinkami, których właściciele nie posiadają własnych ogrodów, zajmie się Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej. Należy wystawić je przy pojemnikach przeznaczonych do zbierania bioodpadów, skąd będą zbierane zgodnie z harmonogramem.
Oraz uzupełniają: – Choinki można także dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Staszica 6 w Bolesławcu, w dniach od poniedziałku do piątku, od godz. 10.00 do godz. 18.00, oraz w sobotę, od godz. 8.00 do 16.00.