Do zdarzenia doszło w środę 8 stycznia około godz. 20:00. Strażacy otrzymali zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia gazem w budynku przy ul. Jana Pawła II 39. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w kuchni stężenie tlenku węgla wynosiło ponad 160 ppm. Konieczna była ewakuacja mieszkańców całej klatki. Poszkodowana rodzina z małym dzieckiem, które odczuwało objawy zatrucia, już wcześniej opuściła lokal. Strażacy przewietrzyli klatkę schodowa i mieszkania. Właścicielowi lokalu podawano tlen, zaś dziecko wraz z matką trafiło pod opiekę ratowników medycznych i zostało przewiezione do szpitala.
Po zakończonych działaniach straż sprawdziła wszystkie mieszkania czujnikiem wielogazowym – nie wykazało ono podwyższonych stężeń tlenku węgla ani innych niebezpiecznych gazów. Piec został wygaszony, a lokale odpowiednio wywietrzone. Po godzinie 21:00 akcję zakończono, a mieszkańcy mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań.
Jak postępować w przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla?
- Zapewnij dopływ świeżego powietrza – otwórz okna i drzwi, wyłącz źródło ciepła (np. piec, kuchenkę gazową).
- Ewakuuj się z zagrożonego pomieszczenia – przebywaj na świeżym powietrzu i nie pozwalaj wracać do lokalu osobom postronnym.
- Zadzwoń po pomoc – wezwij służby ratunkowe (nr 112) i poinformuj o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla.
- Udziel pierwszej pomocy – jeśli poszkodowana osoba jest nieprzytomna, sprawdź oddech i tętno. W razie potrzeby przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).
- Pamiętaj o profilaktyce – regularnie serwisuj urządzenia grzewcze, sprawdzaj drożność wentylacji i rozważ zamontowanie w mieszkaniu czujnika tlenku węgla.
Zachowanie powyższych procedur może uratować zdrowie i życie w przypadku wystąpienia niebezpiecznych stężeń tlenku węgla.