Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bolesławcu:
W związku ze wzrostem zachorowań na krztusiec zachęcamy do realizacji szczepienia zalecanego u kobiet w ciąży przeciw krztuścowi. Najlepszym sposobem ochrony przed zachorowaniem na krztusiec są szczepienia ochronne, dlatego też promowanie inicjatywy wykonania nieodpłatnych, profilaktycznych szczepień ochronnych u kobiet w ciąży ma ogromne znaczenie społeczne, ponieważ buduje ochronę immunologiczną dla kobiety i dziecka.
Krztusiec jest ostrą chorobą dróg oddechowych, głównie wieku dziecięcego, wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Choroba stanowi największe zagrożenie dla populacji najbardziej wrażliwej – niemowląt w pierwszych 6 miesiącach życia, które ze względu na wiek nie mogą być jeszcze w pełni zaszczepione.
Jakie są objawy?
Sanepid: – Charakterystycznym objawem choroby jest długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzielaniem lepkiej plwociny. Najcięższy przebieg krztuśca u niemowląt przebiega z krztuszeniem, łapaniem powietrza, bradykardią, bezdechem. Mogą występować powikłania: zapalenie płuc, nadciśnienie płucne, krwotoki dospojówkowe, przepuklina, drgawki, encefalopatia.
Reklama
Oraz podkreśla:
Każda kobieta w ciąży może bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To szczepienie chroni kobietę w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych 3-6 miesiącach życia.
Szczepienie w schemacie jednodawkowym jest zalecane:
- kobietom w ciąży po ukończeniu 27. do 36. tygodnia ciąży (III trymestr ciąży) – podanie dawki szczepionki nie wymaga dodatkowych skierowań i zaświadczeń, o kwalifikacji do szczepienia decyduje lekarz POZ;
- kobietom w ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem, po ukończeniu 20. tygodnia ciąży – o podaniu dawki szczepionki decyduje lekarz, który prowadzi ciążę.
Reklama
Jak się zaszczepić?
Każda kobieta w ciąży może zaszczepić się przeciwko krztuścowi, w tym celu:
- zgłasza się do swojego lekarza POZ i umawia termin wizyty,
- udaje się do placówki POZ na szczepienie w wyznaczonym terminie.
Pacjentka nie potrzebuje recepty na szczepionkę. Natomiast szczepienie jest odnotowane w elektronicznej Karcie Szczepień.
Inspektor dodaje:
Należy mieć na uwadze, że przy zapewnieniu bezpłatnego szczepienia zalecanego dla kobiet w ciąży uwzględniono Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej (PTMR) dotyczące szczepień kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz karmiących.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia.