Prawdą jest, że wgrywanie map do nawigacji GPS może być banalnie proste. Prawdą jest również to, że czasami proces wymaga od nas więcej niż kilka ruchów na pulpicie. W tym artykule dowiesz się, jak zaktualizować nawigację w samochodzie krok po kroku.
Automatyczna aktualizacja map
Takie rozwiązania nie funkcjonują, ponieważ wymagana jest zgoda użytkownika. Proces aktualizacji map działa zatem na podobnej zasadzie co instalacja oprogramowania na komputerze. Niemniej marki jak Volkswagen, chociażby, znacząco ułatwiają sprawę. Aby więc zaktualizować nawigację, wystarczy wejść do menu systemu w aucie i wybrać pozycję „setup”. Tam będzie informacja odnośnie stanu ważności map.
Pobranie aktualnych map ma miejsce poprzez stronę podaną przez producenta. Rzecz trwa względnie krótko, a jej koszt wynosi okrągłe zero złotych. Tak, aktualizacja nawigacji w Volkswagenie jest całkowicie darmowa. Warto pamiętać, że nie wszystkie marki są tak hojne. W razie wątpliwości zawsze można też skorzystać z pomocy w autoryzowanym serwisie.
Jak zaktualizować nawigację w samochodzie przez USB
Powyższy opis to najprostsze rozwiązanie. Może nie być możliwe w każdym przypadku. Wówczas można to zrobić poprzez USB. Wystarczy w domu pobrać wersję mapy ze strony internetowej producenta bezpośrednio na pendrive’a, a potem użyć go w samochodzie. UWAGA! Wcześniej należy koniecznie sprawdzić, czy adres strony jest poprawny. Zdarza się bowiem, że kierowcy pobierają pirackie aplikacje, które później służą przestępcom.
Jeśli jednak bieżące mapy pochodzą ze sprawdzonego źródła, należy włożyć pendrive’a do gniazda USB w aucie i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie nawigacji, aby rozpocząć instalację. Warto przy tym mieć uruchomiony silnik, ponieważ aktualizacja automapy może trochę potrwać. To oczywiście zależy od konkretnego systemu. W każdym razie uruchomiony silnik nie dopuści do rozładowania akumulatora.
Po zakończeniu aktualizacji trzeba uruchomić ponownie system nawigacyjny, jeśli nie zrobi się to automatycznie. Wówczas powinno się jeszcze sprawdzić w menu, czy aby na pewno wszystko poszło zgodnie z planem. Informacje o wersji będą dostępne na ekranie. W razie problemów można powtórzyć proces albo zweryfikować go w instrukcji obsługi pojazdu.
Oto jak zaktualizować nawigację w samochodzie. Najprościej zrobić to bezpośrednio przez pulpit z dostępem do internetu, ale pendrive też zdaje egzamin. Takie rozwiązanie jest jednak bardziej czasochłonne i może wiązać się z ryzykiem pobrania pirackiej aplikacji. Dlatego sprawdzanie informacji bezpośrednio u producenta jest zawsze wskazane.