– W ubiegły weekend, około godziny 21:20, dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi otrzymał informację o mieszkańcu powiatu, który planował odebrać sobie życie – informuje asp. szt. Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Z relacji zgłaszającego wynikało, że sytuacja może być bardzo poważna i liczy się każda sekunda. Dyżurny na miejsce w trybie pilnym wysłał dzielnicowych z Posterunku Policji w Świerzawie. Przyjechali też ratownicy z Pogotowia Ratunkowego.
Pierwsi na miejscu byli policjanci. Rzeczniczka: – Po wejściu do mieszkania zauważyli mężczyznę, który był nieprzytomny i znajdował się w sytuacji zagrażającej jego życiu. Pojawili się w ostatniej chwili, kiedy sekundy decydowały o tym, czy 37-latek przeżyje. Natychmiast przystąpili do działań ratowniczych.
Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji mundurowych mężczyzna odzyskał przytomność; mało tego, do czasu przyjazdu karetki dzielnicowi w dalszym ciągu monitorowali jego funkcje życiowe. Po przebadaniu przez ratowników medycznych mężczyzna trafił do szpitala, gdzie została mu udzielona specjalistyczna pomoc medyczna.
Policja:
Pamiętaj, że kryzys emocjonalny może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, dochodów czy sytuacji rodzinnej. Tego stanu nie należy bagatelizować. Gdy czujesz, że coś jest nie tak, skontaktuj się z najbliższą Poradnią Zdrowia Psychicznego, Centrum Interwencji Kryzysowej lub skorzystaj z telefonów zaufania. Pracujące tam osoby są przygotowane, aby Cię wysłuchać:
- 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny całodobowo;
- 116 123 – Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych;
- 800 70 22 22 – Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym Fundacji ITAKA;
- 800 080 222 – Całodobowa Bezpłatna Infolinia dla Dzieci i Młodzieży, Rodziców oraz Nauczycieli;
- W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dzwoń na numer alarmowy 112.