Przegląd piosenki patriotycznej odbył się w I LO

Dziewczynka śpiewa pieśń
fot. istotne.pl Ponad 200 wykonawców zaprezentowało się podczas I Powiatowego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Na Patriotyczną Nutę”.

Reklama

Powiatowe obchody Święta Niepodległości zakończył I Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Na Patriotyczną Nutę”, który odbył się we wtorek 18 listopada w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Soliści, chóry i zespoły – ponad 200 wykonawców zaprezentowało się podczas wtorkowej uroczystości.

Wszystkich zebranych w auli I LO powitali Ewa Lijewska i Cezariusz RudykWszystkich zebranych w auli I LO powitali Ewa Lijewska i Cezariusz Rudykfot. Gerard Augustyn
Chór z Gimnazjum w Wykrotach zaprezentował pieśń "Tęskno mi, Panie"Chór z Gimnazjum w Wykrotach zaprezentował pieśń "Tęskno mi, Panie"fot. Gerard Augustyn

Organizatorzy zrezygnowali z formuły konkursowej. „Nie ma wygranych i przegranych” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Cezariusz Rudyk, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr. – „Każdy dostaje nagrodę równorzędną”.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Uczestnicy przeglądu otrzymali m.in. pamiątkowe talerze z herbem Powiatu Bolesławieckiego. Jednym z fundatorów nagród były Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”. Podczas uroczystości głos zabrał prezes spółki Karol Stasik. „Pieśń patriotyczna to pieśń o tym, co zdziałali nasi pradziadowie, praojcowie na rzecz ojczyzny” powiedział. „To również pobudka do zastanowienia się nad tym, co ja mogę zdziałać dla mojego kraju” dodał.

fot. Gerard Augustyn

Wśród zaprezentowanych podczas przeglądu utworów znalazły się zarówno tradycyjne pieśni żołnierskie, jak i utwory współczesne („Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka czy „Wolność” Marka Grechuty). Własną interpretację piosenki „Biały krzyż” z repertuaru Czerwonych Gitar przedstawiła grupa Mechanicus z Zespołu Szkół Mechanicznych. Przegląd zakończył żywiołowy występ Chóru Informatyków z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bolesławcu, który wykonał utwór „Przybyli ułani pod okienko”.

Zespół Mechanicus (reprezentanci Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu)Zespół Mechanicus (reprezentanci Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu)fot. Gerard Augustyn

„To bardzo piękna i wzruszająca uroczystość. Usłyszeliśmy wszystko to, co nosimy w sercu” wyznaje Maria Niemczuk, prezes Związku Sybiraków w Bolesławcu. – „Dzięki tym pieśniom młodzież może dużo dowiedzieć się o naszej przeszłości”. „Chcieliśmy uczcić Święto Niepodległości na wesoło” opowiada Urszula Jasik, doradca metodyczny PCEiKK i pomysłodawczyni imprezy. „Młodzi ludzie byli świetnie przygotowani pod każdym względem. Patriotyzm mają w sercu – to da się odczuć” dodaje.

Chór Informatyków z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 zaśpiewał pieśń "Przybyli ułani pod okienko"Chór Informatyków z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 zaśpiewał pieśń "Przybyli ułani pod okienko"fot. Gerard Augustyn

I Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Na Patriotyczną Nutę” został zorganizowany przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu. Uroczystość poprowadziły Urszula Jasik i Dorota Dziedzic-Lechowska.

(informacja ii)

Reklama