Kiedy warto pomyśleć o integracji? Poznaj 5 scenariuszy, które najczęściej do niej prowadzą.
Integracja systemów IT: czym jest?
Dynamiczny rozwój rynku IT gwarantuje zdecydowanie lepszy dostęp do zróżnicowanych narzędzi. Z drugiej strony pojawiają się na nim jednak nowe problemy. Zarówno w użytku osobistym, jak i biznesowym wyjątkowo często spotyka się problemy z kompatybilnością różnych rozwiązań.
Można tu wskazać na sytuację, kiedy program wykorzystywany w dziale księgowości nie może odczytać plików wygenerowanych w dziale sprzedaży albo nie jest w stanie przesyłać danych do drukarki czy innych urządzeń. Integracja systemów informatycznych pozwala na łatwe rozwiązanie tych problemów. Jej przeprowadzaniem zajmują się firmy jak Kotrak, dzięki którym możliwa jest budowa i integracja systemów informacyjnych. Co jest najczęstszą przyczyną problemów? Oto 5 bardzo powszechnych scenariuszy.
1. Zły dobór narzędzi
Implementacja systemu informatycznego jest w dzisiejszych czasach bardzo prosta. Niestety bywa to również zdradliwe. Często decyzje o zakupie i wdrożeniu oprogramowania podejmowane są bez skrupulatnego zbadania dotychczasowych zasobów. W rezultacie może okazać się, że nie będą ze sobą kompatybilne i konieczna okaże się integracja systemów informatycznych. Aby ustrzec się problemów, warto robić więc przemyślane zakupy i stawiać na spójność danych.
2. Fuzja lub przejęcie
Łączące się firmy często korzystają z zupełnie innego oprogramowania. Może to być bardzo poważnym problemem operacyjnym. Integracja systemów informatycznych w fuzjach i przejęciach jest wobec tego częstym standardem. Zakres prac zależy w znacznej mierze od różnic pomiędzy podmiotami i celów, które mają zostać osiągnięte dzięki implementacji systemu informatycznego.
3. Brak centralizacji danych
Często integracja systemów informatycznych staje się konieczna w związku z brakiem spójnej polityki dotyczącej wymiany danych i komunikacji. Jeżeli np. poszczególne działy samodzielnie dobierają narzędzia informatyczne i nie stworzono jednolitych standardów lub nie zdecydowano się na skorzystanie z oprogramowania ERP, może to znacząco utrudniać współpracę i wymianę plików. To obniża efektywność i najzwyczajniej w świecie utrudnia skuteczną realizację obowiązków.
4. Nowe inwestycje
Częstą przyczyną integracji systemów informatycznych stają się również nowe inwestycje – np. w specjalistyczne urządzenia lub oprogramowanie. Może się okazać, że wykorzystywane do tej pory narzędzia informatyczne będą niekompatybilne z implementowanym oprogramowaniem czy sprzętem. W takim przypadku zazwyczaj najtańszym i najszybszym rozwiązaniem będzie integracja systemów informatycznych.
5. Modernizacja zarządzania
Aby efektywnie konkurować na rynku, konieczne staje się inwestowanie w nowoczesne oprogramowanie wspierające kompleksowe zarządzanie podmiotem, w tym w systemy ERP i oprogramowanie BI. Modernizacja zwykle zakłada przy tym stworzenie wydajnej i scentralizowanej struktury pozwalającej na szybkie przetwarzanie danych i ich ochronę. Integracja systemów informatycznych zarządzania staje się wówczas koniecznością. Inwestycja jest natomiast olbrzymią szansą dla całej organizacji i pozwala na znaczne zwiększenie rentowności.