Zgodnie z zapowiedziami w niedzielę 19 grudnia o godzinie 17:00 na bolesławieckim rynku rozpoczął się protest Veto Lex TVN. Frekwencja dopisała. Mimo chłodu i mżawki na rynku pojawiło się ponad 200 osób. Zgromadzeni wysłuchali krótkich, krytycznych wystąpień na temat rządów Zjednoczonej Prawicy w Polsce.
Zobaczcie skrót z wystąpień:
Po przemówieniach zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy oraz przeszli kilkukrotnie wokół bolesławieckiego ratusza. Podobne protesty odbywają się w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce, w mniejszych i w większych miastach.
Hymn państwowy oraz przemarsz wokół bolesławieckiego ratusza:
Galeria zdjęć z wydarzenia:
W piątek, 17 grudnia, Sejm przyjął ustawę znaną jako lex TVN i odrzucił senackie weto. W głosowaniu wzięło udział 452 posłów: za głosowało 229 posłów, przeciw 212, a 11 się wstrzymało. Odrzucenie weta Senatu oznacza, że lex TVN trafi teraz do Prezydenta Andrzeja Dudy.
Bolesławiecki Strajk Kobiet na swoim profilu na Facebooku publikuje także list otwarty Fundacji Grand Press i Komitetu Obrony Demokracji do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy:
My, obywatelki i obywatele Bolesławca, wraz z całą Polską apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy zwanej lex TVN, z dnia 11 sierpnia 2021 roku, a przyjętej w głosowaniu Sejmu w dniu 17 grudnia 2021 roku.
Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe. Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie.
Jej celem jest zmuszenie amerykańskiego koncernu – Discovery – do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym.
Mówiąc wprost: to najpoważniejszy przypadek uderzenia w wolność słowa w Polsce po 1989 r. Partia rządząca i jej akolici chcą zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda.
Od podobnego zdarzenia zaczęły się w Rosji rządy Władimira Putina. Krytykująca władze m.in. za korupcję telewizja NTV została przejęta przez państwowy koncern Gazprom w 2001 r.
Nie zgadzamy się, by Polska poszła tą samą drogą co Rosja i Węgry.
Żądamy wolności, w tym gospodarczej, dla niezależnych od władzy mediów.
Dlatego głośno apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy!!!