Konsekrowano kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla

Krzyże na dachu kościoła
fot. istotne.pl Biskup legnicki Stefan Cichy dokonał we czwartek konsekracji (ostatecznego poświęcenia) kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla przy ulicy Jana Pawła II w Bolesławcu.
istotne.pl 0 józef gołębiowski, kościół, religia, stefan cichy

Reklama

Przybyłego do Bolesławca biskupa powitano chlebem i solą. Przekazano mu też klucz do świątyni, który symbolicznie ma wprowadzić wiernych w etap duchowej budowy kościoła.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Pozwolenie na budowę świątyni parafianie dostali w styczniu 1981 roku. W ciągu niespełna czterech miesięcy mieszkańcy wybudowali prowizoryczną kaplicę i dwie salki katechetyczne. Ksiądz Józef Gołębiowski, obecny proboszcz, przybył do parafii w czerwcu 1982 roku. Ponad rok później ksiądz prałat Stanisław Turkowski poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. W listopadzie 1991 roku kardynał Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia nowej świątyni. We czwartek (30 czerwca 2005) konsekracji dokonał biskup legnicki Stefan Cichy. Dokonano też poświęcenia ołtarza.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Parafia pod wezwaniem Chrystusa Króla powstała z części parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przy budowie kościoła codziennie pracowało społecznie po kilkadziesiąt osób.

Konsekracja czyli poświęcenie

Kiedyś na ostateczne poświęcenie kościoła mówiło się konsekracja. Obecnie, według przepisów liturgicznych, jest to poświęcenie. Natomiast w Polsce dokonuje się rozróżnienia praktycznego: jeśli po zbudowaniu kościoła wierni wchodzą do niego, to następuje tak zwane pierwsze poświęcenie, a to drugie, właściwe poświęcenie nazywa się często konsekracją. W czasie uroczystej liturgii następuje poświęcenie, okadzenie i namaszczenie olejem ołtarza oraz ścian kościoła, co symbolizuje przeznaczenie budynku do wyłącznego kultu bożego.

Reklama