Kobieta spodziewająca się dziecka musi się mierzyć z tym, że wiele jej ulubionych potraw i napojów powinna na czas ciąży ograniczyć bądź też całkowicie wyeliminować. Tak jest między innymi z ostrymi przyprawami czy alkoholem. A jak sytuacja ma się w przypadku kawy? Czy przyszła mama może pić ją bez ograniczeń?
Kawa – czy można ją pić, będąc w ciąży?
Poszukując informacji o tym, czy kofeina jest odpowiednia dla ciężarnych kobiet możesz natrafić na sprzeczne wiadomości. Wynikają one z nie do końca jednoznacznych badań naukowych. Wiąże się to z faktem, że nieetycznym jest przeprowadzanie eksperymentów na ludziach, a co dopiero na przyszłych matkach. Dlatego też punktem odniesienia powinny być zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która zakłada, że dawka w postaci 200-300 mg kofeiny na dobę nie powinna w jakikolwiek sposób wpływać na dobrostan matki i dziecka. Istnieją również wytyczne, aby kolejne filiżanki naparu były przyjmowane w większych odstępach niż ma to miejsce w przypadku kobiet, które dziecka się nie spodziewają. Wynika to między innymi z faktu, że wątroba pod wpływem hormonów wydzielanych w okresie ciąży wolniej przetwarza kofeinę, przez co może gromadzić się jej zdecydowanie więcej w organizmie. Dlatego też odstępy są zalecane. Więcej ważnych informacji, przydatnych dla przyszłych mam, można znaleźć na portalu https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/22-tydzien-ciazy/.
Po jakie napoje może sięgnąć kobieta w ciąży?
Z oczywistych względów przyszła mama musi wykluczyć napoje alkoholowe. Niespecjalnie zalecane jest również picie zielonej herbaty. Miłośniczki naparów mogą wybrać herbatę czarną, jednak – podobnie jak w przypadku kawy – powinny ograniczyć jej spożycie do trzech filiżanek dziennie i robić pomiędzy nimi większe przerwy. Mocna herbata może podrażniać żołądek oraz zawierać tyle kofeiny (a w zasadzie teiny) co mała kawa. Uzupełnieniem codziennej diety kobiety ciężarnej może być woda lub świeżo wyciskane soki czy zdrowe smoothie. Gdy przyszłą mamę najdzie ochota na coś słodkiego, może skusić się na filiżankę gorącej czekolady. Wprawdzie kakao zawiera kofeinę, jednak jej ilość jest bezpieczna.
Kawa bezkofeinowa – zdrowa i bezpieczna alternatywa dla klasycznego naparu
Kawa bezkofeinowa wciąż nie jest zbyt oczywistym wyborem osób, które z różnych powodów nie powinny pić klasycznej kawy. Tymczasem stanowi świetny jej zamiennik i nie wiąże się z chodzeniem na żadne smakowe kompromisy. Zawartość kofeiny wynosi od 5 do 15 mg na porcję i jest całkowicie bezpieczna dla przyszłych mam. Poza tym taki napar jest odpowiedni dla osób z nadciśnieniem tętniczym czy cierpiących na bezsenność.
Podsumowując, kobiety spodziewające się dziecka mogą sięgać po klasyczną kawę, jednak powinny robić to z głową, a pomiędzy kolejnymi filiżankami naparu robić sobie większą przerwę. Działając w taki sposób, na pewno nie zaszkodzą ani sobie, ani dziecku.