Inspektorat ostrzega przed nowym narkotykiem. Były poważne zatrucia, a nawet zgony

Inspektorat ostrzega przed nowym narkotykiem. Były poważne zatrucia, a nawet zgony
fot. freeimages.com (Rotorhead) Urząd: – Od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”.
istotne.pl 183 narkotyki

Reklama

Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia:

Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS).

I dodaje: – Związek jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do ww. α-PVP substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów.

Ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku, kryształów. Po zażyciu α-PHiP mogą wystąpić:

  • nadmierne pobudzenie;
  • halucynacje, urojenia, psychozy;
  • bezsenność;
  • brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk;
  • zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej;
  • problemy z oddychaniem, duszność;
  • zgon.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami”). Urząd: – Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej.

Mało tego, tzw. dopalacze mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.

Reklama