Warto wiedzieć, w jakich przedziałach mieszczą się prawidłowe wyniki BMI, a także o czym mogą świadczyć nieprawidłowe wskazania.
Czym jest wskaźnik BMI i jak go obliczyć?
Jest to wskaźnik, który służy do szacunkowego obliczenia prawidłowej masy ciała. Badanie to powstało w roku 1832, kiedy to pewien statystyk zaobserwował, że im większy jest wzrost danej osoby, tym bardziej rośnie jej masa ciała. Dlatego też BMI w, dużym skrócie mówiąc, pokazuje stosunek masy ciała do wzrostu. Pomimo tego, że badanie BMI nie jest uznawane za wyjątkowo miarodajne, to jednak stanowi ono najszybszą drogę do chociażby oceny swojego stanu zdrowia i zagrożeń związanych z nieprawidłowymi wynikami.
Wiele osób zastanawia się, jak samodzielnie obliczyć BMI. Dobra wiadomość jest taka, że wynik otrzymuje się korzystając z wyjątkowo prostego wzoru matematycznego. Można także znaleźć dostępne w internecie kalkulatory, do których należy wprowadzić potrzebne dane, by otrzymać wynik już kilka sekund.
Podkreślić trzeba jeszcze raz, że wynik działania BMI jest jedynie orientacyjny i nie pozwala na szczegółową analizę stanu zdrowia. Istnieje wiele innych wskaźników dietetycznych, które uwzględniają wiek, zapotrzebowanie konkretnego organizmu na składniki odżywcze, a także choroby przewlekłe. Niemniej jednak, warto regularnie sprawdzać BMI choćby po to, by uniknąć ryzyka związanego z nadwagą.
Obliczanie BMI jest bardzo proste. Wystarczy podzielić masę ciała wyrażoną w kilogramach poprzez wzrost wyrażony w metrach, podniesiony do kwadratu.
Jak interpretować wynik BMI?
Jeśli wskaźnik BMI wynosi mniej niż 18,5 to z dużym prawdopodobieństwem dana osoba ma niedowagę. Z kolei wartości prawidłowe mieszczą się w przedziale od 18,5 do 24,9. Nadwagę można zdiagnozować u tych pacjentów, których BMI jest większe niż 25 i mniejsze niż 29,9.
Sytuacja staje się poważna, kiedy wynik BMI wynosi ponad 30. Oznacza to, że pacjent cierpi na otyłość pierwszego stopnia. Z kolei otyłość drugiego stopnia można rozpoznać u osób, u których BMI wynosi powyżej 35. Reagować trzeba natychmiast, kiedy pacjent choruje na otyłość 3 stopnia – jest to stan zagrażający życiu. BMI wynosi wtedy ponad 40.
Wskaźnik BMI a wiek, masa kostna i mięśniowa
Pomimo tego, że wskaźnik BMI uznawany jest za bardzo przydatny, to jednak nie uwzględnia on wielu istotnych czynników. Przede wszystkim, otrzymany wynik nie bierze pod uwagę procesu starzenia. A tymczasem u osób starszych masa mięśniowa i masa kości znacznie maleją, na rzecz zwiększającej się ilości tkanki tłuszczowej. Dlatego też wyniki BMI u osób starszych są często nieprawidłowo interpretowane.
Podobnie bywa u osób, które mogą pochwalić się dużą ilością tkanki mięśniowej. Z racji tego, że mięśnie są o wiele cięższe niż tłuszcz, to wskaźnik BMI może być znacznie zawyżony. W ten sposób można dobrze zbudowane osoby o dużej masie mięśni klasyfikować jako osoby borykające się z nadwagą bądź też otyłością. I pomimo tego, że w ogromnej większości to osoby prowadzące zbilansowany, aktywny tryb życia, to wskaźnik BMI może sugerować u nich zagrożenie cukrzycą bądź też chorobami krążenia.
Jak widać, wskaźnik BMI bywa bardzo przydatny, jednak nie powinno się jego wyników brać za pewnik. Obliczanie prawidłowej masy ciała jest o wiele bardziej skomplikowane i powinno brać pod uwagę wiele różnego rodzaju czynników, których kalkulator BMI zwyczajnie nie uwzględnia.
Źródło: BMI – Medyk Online