Próbował sam gasić pożar. Ogień poparzył mu rękę i szyję. SZCZEGÓŁY AKCJI

Próbował sam gasić pożar. Ogień poparzył mu rękę i szyję. SZCZEGÓŁY AKCJI
fot. Krzysztof Gwizdała Poparzonym mężczyzną zajął się zespół ratownictwa medycznego.
istotne.pl straż pożarna

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 8 marca. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej:

[…] ok. godz. 11:21 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bolesławcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na drugim piętrze budynku wielorodzinnego przy ul. Wańkowicza. Dyżurny natychmiast zadysponował 3 zastępy z JRG PSP w Bolesławcu oraz zastępy z jednostek OSP.

Po dotarciu pierwszych zastępów na miejsce pożaru lokatorzy poinformowali, iż w mieszkaniu pali się kuchenka gazowa i okap kuchenny, a wszyscy lokatorzy mieszkania samodzielnie je opuścili przed przyjazdem zastępów straży pożarnej.

Strażacy, zabezpieczeni m.in. w aparaty ochrony układu oddechowego, weszli z gaśnicą proszkową do budynku i ugasili pożar kuchenki, szafek kuchennych oraz parkietu i boazerii. Mundurowi: – W trakcie prowadzenia działań lokator mieszkania zgłosił, iż uległ poparzeniu. Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego został on przekazany ratownikom medycznym.

Strażacy dodają:

Jak pokazuje powyższe zdarzenie, można ugasić pożar mieszkania przy użyciu gaśnicy, jednak konieczne jest podjęcie działań gaśniczych w pierwszej fazie rozwoju pożaru, kiedy spalanie nie jest jeszcze bardzo intensywne. Warunkiem koniecznym jest też wyposażenie mieszkania w gaśnicę, pomimo braku prawnego obowiązku jej posiadania.

I podkreślają:

Ważne jest również wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego, aby można było go umiejętne wykorzystać z zachowaniem zasady, że najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Podjęcie samodzielnych działań gaśniczych nie zwalnia też osoby, która zauważy zagrożenie, od obowiązku powiadomienia o pożarze służb ratowniczych i innych zagrożonych osób.