W Dąbrowie odbyło się pierogowe święto

W Dąbrowie odbyło się pierogowe święto
fot. B.org Podbolesławiecka Dąbrowa była gospodarzem niedzielnego Festynu Pierogowego. W głównym konkursie na najsmaczniejsze pierogi zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jurkowa.
istotne.pl festyn, pieróg, gokis bolesławiec, dąbrowa bolesławiecka

Mimo sporego upału w niedzielne popołudnie na terenie szkoły w Dąbrowie pojawiło się sporo osób. Wszyscy brali udział w Festynie Pierogowym. W głównym konkursie na najsmaczniejsze pierogi zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jurkowa. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Ocic. Na kolejnych miejscach znalazły się Bolesławice, Golnice, Łaziska i Dąbrowa.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Walory smakowe pierogów oceniała specjalna komisja w składzie: Agnieszka Michnej, Józefina Piętka, Janina Piestrak-Babijczuk, Jan Cołokidzi, Cezary Przybylski oraz Ryszard Miziniak. Poza smakiem potraw pod ocenę brano wygląd oraz ilość przygotowanych potraw. W tym ostatnim kryterium panie z Jurkowa zdeklasowały pozostałych pięć drużyn, wystawiając w konkursie aż 1500 pierogów o 13 różnych smakach. Na wszystkie uczestniczki konkursu czekały nagrody rzeczowe oraz medale w kształcie pieroga. Ponadto trzy pierwsze miejsca nagrodzono okolicznościowymi dyplomami.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Trzeba przyznać, że festyn był nie lada gratką dla miłośników pierogów. Można był spróbować tradycyjnych ruskich ale też z nadzieniem mięsnym, z kapustą i grzybami, ze szpinakiem, z rabarbarem, z kaszą gryczaną, z jagodami i w wielu innych smakach. Oprócz tego były pity, pećenice i pajdy ze smalcem. Poza konkursem na najsmaczniejsze pierogi, na scenie odbywały się występy ludowych zespołów, a także loteria fantowa oraz gry i konkursy dla dzieci.